reklama

Národní muzeum otevírá novou výstavu Nevěsta prodaná do ciziny. Představí i fotografie Jarmily Novotné

reklama

Nevěsta prodaná do ciziny – tak zní název nové výstavy mapující osudy nejznámější opery Bedřicha Smetany na zahraničních jevištích, kterou 6. března otevře Národní muzeum v Muzeu Bedřicha Smetany. Expozice se soustřeďuje na nejvýznamnější místa, kde byla opera v historii uvedena. Jádro tvoří dokumenty ze sbírek muzea, díky nimž si návštěvníci mohou udělat představu o inscenačních podobách Prodané nevěsty v zahraničí.

Na projektu participuje také nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., která pečuje o odkaz české sopranistky Jarmily Novotné a ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií této pěvecké legendy. Snímky současných inscenací především v německých divadlech poskytl ze svého archivu fotograf Pavel Horník. Výstavu bude možné zhlédnout až do 2. listopadu 2020.

Od prvního uvedení Prodané nevěsty na scéně Prozatímního divadla v roce 1866 uplynulo více než 150 let. Premiéru tehdy řídil osobně Bedřich Smetana a netušil, že se jeho dílo stane symbolem české národní opery. Dojemný i úsměvný příběh Jeníka a Mařenky, z něhož promlouvá Smetanova hudba, si dodnes podmaňuje publikum na celém světě.

Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu – Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany – od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909. Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. „V zámoří ji v roce 1909 uvedla Metropolitní opera – tehdy se hrála v německém překladu. Jako Mařenka zde zazářila pražská rodačka, sopranistka Ema Destinnová, která se o uvedení opery na této prestižní scéně zasloužila společně s dirigentem Gustavem Mahlerem,“ upřesňuje autorka výstavy Kateřina Viktorová. „A v roce 1941 ji pro MET, tentokrát již v anglickém překladu, nastudovala další slavná česká pěvkyně, Jarmila Novotná,“ doplňuje Ivana Leidlová, ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň, z.s.

Díky špičkovým pěvcům, hudebníkům a inscenátorům se Prodaná nevěsta vydala na cestu kolem světa a Smetanova hudba, jež nás dodnes oslovuje, dojímá a uchvacuje, vstoupila do 21. století.
Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Dotkne se také novodobých významných nastudování, mj. pařížského z roku 2008 či v mnoha německých městech i nejnovějšího z konce minulé roku v Mnichově.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama