reklama

Některá povolání jsou více ohrožena rakovinou kůže

reklama

Na pravidelnou roční kontrolu největšího orgánu – kůže, by měl chodit každý. Jsou ale skupiny lidí, na které dermatologové s tímto doporučením apelují tím spíš. Jsou to třeba ti, kteří už rakovinu kůže prodělali nebo se s ní potýkali jejich příbuzní.

Další skupinou jsou lidé, které pracují ve venkovním prostředí. „Jedná se například o asfaltéry. Ti mají vyšší riziko vzniku kožního nádoru především proto, že dehty, s nimiž pracují, zvyšují citlivost vůči UV záření. Tím následně mohou působit karcinogenně,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.

Zvýšené riziko se týká obecně lidí pracujících ve venkovním prostředí – například na stavbách, jelikož jsou po celou svou pracovní dobu exponováni slunečnímu záření.

Podle studie harvardských vědců je zvýšeno riziko vzniku rakoviny kůže také u letušek. Posádka tráví část svého života v letadle, které je vystaveno silnějšímu UV záření. Ve vysokých nadmořských výškách paprsky neprochází tak silným atmosférickým filtrem, který by nebezpečné záření zachytil,“ dodává MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

TIP – Nechte si znaménka zkontrolovat dermatology

Pokud vykonáváte povolání, které se řadí do kategorie těch více ohrožených z pohledu rakoviny kůže, nebo máte rakovinu kůže ve své rodinné či osobní anamnéze, zajděte na konzultaci ke zkušeným dermatologům na Kliniku preventivní dermatologie. Vaši kůži důsledně prohlédnou a poté vás budou pravidelně každoročně sledovat, takže si budete moci být jistí, že jsou vaše znaménka pod kontrolou.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama