reklama

Některé oční vady jsou léčitelné pouze v dětství. Speciální vyšetření je dokáže zachytit včas

reklama

Odhalit oční vady v dětském věku může být naprosto klíčové pro další léčbu a celkový vývoj zraku. Některé z nich, jako je například tupozrakost, lze totiž léčit pouze v dětství. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR svým dětským pojištěncům ve věku od šesti měsíců do 10 let nabízí příspěvek na vyšetření speciálním přístrojem, s jehož pomocí lze odhalit poruchy zraku jednoduše a rychle.

Přístroj PlusOptix je určen pro preventivní screeningové vyšetření zraku těch nejmenších. Měření tímto přístrojem trvá jen pár vteřin, je bezkontaktní, obě oči jsou měřeny zároveň. Navíc je pro děti díky zvukovým a světelným efektům i vcelku zábavné. Od letošního roku je tento screening hrazen z veřejného zdravotního pojištění, pokud jej doporučí pediatr.

Měření zraku přístrojem PlusOptix probíhá i ve většině mateřských škol, poskytují jej také některé optiky a zrakoví terapeuti – v těchto případech se za něj ovšem již platí. „Stejně jako v jiných případech týkajících se zdraví i zde platí, že čím dřív se oční vada odhalí, tím lepší jsou prognózy další léčby. Preventivní vyšetření zraku v dětském věku proto naše pojišťovna podporuje pomocí příspěvků z Fondu prevence až do výše 1 500 Kč. Využít je mohou naši dětští klienti ve věku od 6 měsíců do 10 let, a to právě na screening pomocí přístroje PlusOptix,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. ZP MV ČR na toto vyšetření vydala v loňském roce přes 55 tisíc korun.

Nejčastější oční vady u dětí

Zrak dětí po narození není dokonalý. V prvních letech života postupně dozrává a jeho vývoj je završen až kolem osmého roku. V tomto období se mohou také objevit různé oční vady. Ty se dají většinou dobře léčit. Nedojde-li ovšem k jejich včasnému odhalení, hrozí riziko trvalého poškození zraku.Kojenec či batole samozřejmě nedokážou říct, že špatně vidí, proto je důležité, aby si především rodiče všímali, jak jejich dítě reaguje na různé podněty.Na první pohled může být patrné šilhání. Další časté vady jako krátkozrakost, dalekozrakost či tupozrakost může někdy prozradit nezvyklé chování – dítě například naklání hlavu, přivírá jedno oko nebo se jej častěji dotýká. Může ho vyčerpávat kreslení či prohlížení obrázků. Obzvlášť pozorní by v tomto ohledu měli být rodiče, již sami trpí oční vadou, případně se s nějakou v dětství léčili.Mnohé vady nicméně dokáže zachytit jen vyšetření očí.2,3 Většinu očních vad lze odstranit pomocí brýlové korekce, v případě tupozrakosti ale nastává boj s časem a je nutné ji léčit dříve, než se zcela vyvinou zrakové funkce mezi mozkem a okem. Při absenci léčby totiž mozek slabší oko „vypne“ a rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Důležité je proto tupozrakost rozpoznat včas, ideálně do věku 5 let. Pokud se léčba zanedbá, může být dítě v pozdějším věku značně handicapované – ztratí prostorové vidění, může mít problémy se čtením i psaním. V dospělosti pak tato zraková vada omezuje člověka nejen ve schopnosti řídit auto, ale například také při výběru povolání.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama