reklama

Nesmrtelné linie 50.let ovládnou Retroden v Národním muzeu.

reklama

Jak asi vypadaly legendární módní přehlídky Christiana Diora, který natvaroval módu padesátých let do oblých linii, vosích pasů a bohatých sukní? Dost možná podobnou atmosféru zažijí návštěvníci tematické výstavy Retro v Národním muzeu a to v sobotu 28. ledna 2016. Součástí programu je totiž módní přehlídka čtyřicítky modelů. Nepůjde sice zdaleka o módní výstřelky, nad šaty, které definovaly dokonalost a eleganci, se ale dodnes tají dech.

V čem je jejich kouzlo a jestli je možné podobného ideálu ženskosti dosáhnout i v současnosti prozradí na komentované módní přehlídce kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea Míra Burianová a autorka představované dobové kolekce, návrhářka Hana Noble. „Zatímco v první polovině 50. let byla československá móda hodně ovlivňována ideologií, ve druhé polovině docházelo k návratu ke světovým trendům. Džíny, lodičky na jehlovém podpatku či moderní prádlo si československé ženy ještě dlouho koupit nemohly, ale ušít šaty podle obrázku z časopisu dokázaly buď samy nebo za pomoci krejčové, které ani po zániku živností zcela nezmizely,“ vysvětluje Miroslava Burianová, kurátorka aktuálně hlavní výstavy Národního muzea s výmluvným názvem Retro. Hana Noble ji doplňuje s tím, že klasická elegance a ženskost se nevylučuje ani s aktuálními módními trendy a šaty inspirované dobovou módou lze dobře kombinovat.

Role modelek se mezi jinými zhostí známé tváře jako například zpěvačky Tonya Graves nebo Katarzia nebo třeba herečka Tereza Hofová. Výbavou diváků pak bude minikatalog prezentovaných modelů známý z přehlídek haute couture. Mimořádnou atmosféru podtrhne i samotné míso přehlídky – někdejšího budova Plodinové burzy, kterou po přestavbě dle návrhu Karla Pragera využívalo Federální shromáždění a dnes je sídlem Národního muzea v Praze.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama