reklama

Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem

reklama

Po vyhlášení nouzového stavu začal filmový režisér, scenárista a spisovatel Ivan Fíla fotografovat známá i neznámá pražská místa, v této výjimečné situaci zcela osiřelá a liduprázdná. Ke každému zobrazení napsal text – úvahy, postřehy, zamyšlení, neobyčejné příběhy z dávné i blízké minulosti – a tímto způsobem postupoval celých 66 dní. Vznikla tak kniha Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem; 66 mikro příběhů a 105 unikátních černobílých fotografií, ve kterých autor jedinečným způsobem zachycuje neobvyklou dobu a magii okamžiku. 

PŘEDMLUVA
K téhle knize jsem získal zvláštní vztah, už když mi v mobilu každý den po ránu od Ivana pípla zpráva. Pokaždé přišla černobílá fotografie, na které bylo ohromující, jak je liduprázdná, a pod ní postřeh, který věnoval svým čtenářům na sociál- ních sítích. Postupně se krátké texty proměňovaly v příběhy, ve filosofické úvahy a nakonec v ucelené obrazy minulého nenaplněného i dnešního zabržděného světa. Uvědomil jsem si, že nic z toho nemohlo být dopředu připravené a že jsme svědky vzniku unikátního díla, které si den ode dne získávalo víc a víc čtenářů. Došlo to dokonce tak daleko, že pro mnohé z nás se z toho stala jakási závislost, nepostradatelný ranní rituál. Skoro by si jeden přál, aby nouzový stav neskončil a mohli jsme i nadále číst Ivanovy pábitelské zápisky Chodce, cestovatele časem. Současně jsem si kladl otázku, jak dlouho to Ivan ještě vydrží a zda mu nedojde inspirace. Nedošla! Vydržel celou dobu karantény! Napsal šestašedesát příběhů doprovázených nádhernými fotografiemi míst, za kterými se skrývá barvitá historie a která v této osiřelosti už nikdy neuvidíme. Ke svému úžasu jsem zjistil, a jistě se mnou budete po přečtení této knihy souhlasit, že se nám před očima zrodil nový Neruda pandemického věku.

Miroslav Adamec spisovatel, scenárista 

O AUTOROVI
Ivan Fíla je filmový režisér, scenárista, spisovatel a fotograf. Studoval film a fotografii na Fachhochschule v Kolíně nad Rýnem a posléze pracoval jako fotograf v Hongkongu, Bangkoku a New Yorku a také jako novinář a dokumentarista pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). K jeho nejvýznamnějším dílům patří filmy Lea, který získal nominaci na Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu, a Král zlodějů, jenž se dostal do širší nominace na Oscara a získal cenu za nejlepší evropský scénář. Mezinárodní úspěch mu otevřel cestu do Hollywoodu, kde na pozvání Stevena Spielberga napsal pro studio DreamWorks scénář The Betty Schimmel Story. Dále natočil pro zahraniční televize několik dokumentárních filmů, např. Margarete Buber-Neumann – Německý osud, Kroky v labyrintu, Mlha, Václav Havel – Česká pohádka a další. V roce 2018 vydal k 50. výročí pražského jara svůj první román Muž, který stál v cestě, jenž se stal bestsellerem a nejposlouchanější radioknihou Českého rozhlasu. O rok později následoval Rytec kamejí, surrealistická pohádka pro dospělé, která sklidila nadšený ohlas čtenářů i kritiků. Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem je jeho třetí kniha během dvou let a současně návrat k jeho milované černobílé fotografii. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama