reklama

Nová sezona Baletu Národního divadla je v mnoha ohledech mimořádná

reklama

Národní divadlo oficiálně vstoupilo do 134. sezony. V rámci slavnostního ceremoniálu v pondělí 29. srpna byl do síně slávy Národního divadla uveden Vlastimil Harapes – emeritní sólista a šéf Baletu Národního divadla, laureát Ceny Thalie za celoživotní mistrovství v oboru balet. Další ocenění, tentokrát v kategorii umělců do 35 let, si odnesl první sólista Baletu ND Ondřej Vinklát, jenž byl ohodnocen nejen za svůj talent, ale i vysoké profesionální nasazení.

Neoficiální zahájení sezony s lákavým programem pro všechny příznivce Národního divadla, milovníky umění i náhodné kolemjdoucí se odehraje dnes, tedy v pátek 2. září na piazzetě ND. Od 16 hodin postupně šéfové všech souborů (Baletu Petr Zuska, Činohry Daniel Špinar a Opery Petr Kofroň) představí premiéry a nové projekty začínající sezony. Návštěvníky čeká pohádka Studia Damúza, poslední prázdninové opékání buřtů, bazén s knihovnou, možnost potisknout si vlastní „ND“ tričko, jam-session u klavíru, křest historicky prvního „Národního medu“…

Na zahájení samozřejmě nebudou chybět herci, operní pěvci ani tanečníci – ti si speciálně pro tuto příležitost připravili jednu z nejznámějších scén baletu Šípková Růženka ve svérázném provedení, kdy slavné virtuózní ženské role tančí muži – tanečníci Balletu Hommes Fatals, kteří jsou zároveň sólisté Baletu ND. V 19 hodin dění na piazzetě vyvrcholí divadelní módní přehlídkou a závěrečným „odmávnutím“ startu nové divadelní sezony generálním ředitelem ND Janem Burianem.

Pro Balet Národního divadla je sezona 2016/2017 ve znamení tří výjimečných premiér a loučení s Petrem Zuskou, který po patnácti letech odchází z postu uměleckého šéfa. První premiérou bude 10. 11. 2016 ve Stavovském divadle Malá mořská víla, inscenace inspirovaná známou pohádkou Hanse Christiana Andersena. O její převedení do „jazyka“ tanečního divadla se postará stejný inscenační tým jako v roce 2013 v případě úspěšného Krabata – Čarodějova učně: choreograf Jan Kodet, režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR).

Další premiéra se odehraje 2. 3. 2016 v historické budově Národního divadla a půjde o celovečerní „master piece“ choreografa Nacha Duata, jednoho z nejproslulejších světových tvůrců moderního tanečního divadla. Za poněkud tajemným titulem Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness. se skrývá Nachův hold Johannu Sebastianu Bachovi. Poslední premiérou sezony, 15. 7. 2017 na jevišti Nové scény, bude Sólo pro nás dva – sólo pro Petra Zusku, odcházejícího, a Filipa Barankiewicze, přicházejícího uměleckého šéfa. A také sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek. Dva současné skvělé muzikanty a zpívající básníky, kteří se svou individuální tvorbou přirozeně ocitají na rozhraní polské a české identity a duše.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama