reklama

Nové mutace se šíří rychleji. Výběr kvalitního respirátoru je pro skutečnou ochranu zdraví zásadní

reklama

Zorientovat se v množství nabízených respirátorů na českém trhu není pro uživatele snadné. Liší se nejen v třídě ochrany, ale také v certifikaci. Alfou a omegou kvalitního, a hlavně funkčního respirátoru, je dostatečné těsnění a kvalitní filtrační materiál.

Spolehlivá ochrana chrání „mě i tebe“

Každý člověk má odlišný tvar obličeje, a tak mu může sedět i jiný respirátor. Výběr toho správného se tedy nedá úplně zobecňovat. Nicméně platí, že díky respirátoru lze původní heslo „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“, změnit na „můj respirátor chrání zároveň tebe i mě“.

„Hlavní rozdíl mezi rouškou a respirátorem je v tom, že respirátor musí těsně přiléhat k obličeji a jak vdechovaný, tak i vydechovaný vzduch pak prochází téměř výhradně přes filtrační materiál. Díky tomu respirátor chrání uživatele i jejich okolí. Oproti tomu roušky takto netěsní a pouze brání v šíření kapének do okolí z úst toho, kdo je nosí,“ vysvětluje Tomáš Drbal, ředitel společnosti BTL Medical Technologies s. r. o.

MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu apeluje: „Nové mutace viru jsou nakažlivější a riziko nákazy je aktuálně mnohem vyšší, než tomu bylo doposud. Proto je důležité, aby se lidé chránili kvalitními ochrannými respirátory řady FFP2.“

Podrobné testování respirátorů KN95 ve Spojených státech amerických

Nedávné testy ukázaly, že množství respirátorů KN95 nesplňuje podmínky filtrace, a tudíž je jejich nošení riskantní. Důvodem může být nedostatečná kvalita filtračních materiálů, ale také způsob provedení, kdy nelze dosáhnout dostatečného utěsnění respirátoru.

Jak poznat certifikovaný respirátor?

Testování respirátorů podle normy je velmi komplexní a přísné a snaží se co nejvíce simulovat reálnou situaci, ve které je pak respirátor používán. Pro to, aby bylo možné legálně uvést respirátor na český trh, je nutné splnit požadavky Evropského nařízení 2016/425 a požadavky normy EN 149:2001+A1:2009, které zohledňují:

  • kvalitu filtračního materiálu – účinnost respirátorů proti pevným částicím a aerosolům
  • těsnění respirátoru na obličeji

Respirátor, který byl schválen pro uvedení na evropský trh, musí mít na svém povrchu natištěné své identifikační údaje. Je to název modelu, označení jeho výrobce i označení CE (značka v předepsaném tvaru a čtyřmístné identifikační číslo notifikované osoby). Pochybný respirátor je možné na první pohled rozeznat právě tak, že některá z těchto uvedených informací na něm chybí.

„Na našich respirátorech používáme označení “CE1024”, což je číslo naší české notifikované osoby Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP), kde jsme naše respirátory certifikovali,“ dodává Tomáš Drbal.

„Dalším parametrem je třída ochrany, do které respirátor spadá, které je označováno zkratkou FFP1, FFP2, FFP3. A nesmí chybět ani značení, zda je na jedno (NR) nebo na více (R) použití, včetně odkazu na evropskou normu, jejíž požadavky respirátor splňuje, tedy EN149:2001+A1:2009,“ uvádí PhDr. David Michalík, Ph.D. DBA, ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP).

„Laicky se dá těsnost respirátoru otestovat jednoduchým způsobem. Nejprve je nutné nasadit si respirátor tak, aby po celém obvodu přiléhal k obličeji. Zejména důležitá je část okolo nosu, kde je potřeba natvarovat nosní svorku. Poté si před respirátor složíme dlaně a několikrát prudce vydechneme a nadechneme se. Pokud cítíme, že vzduch někudy uniká, pak respirátor netěsní dostatečně dobře,“ popisuje Martin Chlouba, produktový manažer společnosti BTL Medical Technologies s.r.o.

„Lidé, kteří nosí brýle, mohou poznat netěsnost doslova na vlastní oči, protože dochází k zamlžování jejich brýlí,“ dodává Martin Chlouba.

Stop odstátým uším

Dalším parametrem, který ovlivňuje kvalitu těsnosti respirátoru na obličeji, je způsob, jakým jej lze připevnit. Respirátor s uchycením gumiček za hlavu umožňuje nejen přesnější upevnění, ale také netahá uši.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama