reklama

Nový celovečerní dokument Miroslava Janka Normální autistický film vstupuje do kin již tento týden

reklama

Premiérou 9. listopadu v pražském Kině Pilotů vstoupí do českých kin pozoruhodný film Miroslava Janka Normální autistický film. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním v něm zachytil normální život pohledem pěti normálních dětí, které ovšem společnost opatřila nálepkou „autista“ – Lukáše, Denisy, Majdy, Marjamky a jejího brášky Ahmeda. Normální autistický film má na kontě první oficiální úspěch v podobě hlavní ceny na 20. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pozitivní přijetí se mu dostalo i minulý týden na mezinárodním festivalu DOK Leipzig.

Kdo jsou protagonisté Normálního autistického filmu? Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský…. Vzkaz, který autor Miroslav Janek prostřednictvím záběrů ze života těchto pěti obdivuhodných dětí posílá společnosti, nám, neurotypickým osobám, je jasný: „Přestaňme fenomén autismu jednou provždy vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusme se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a stresu a přehlížet absurdity moderní doby, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid, tedy podmínky, které kdysi bývaly normou?“

„Když jsme téměř před třemi lety práce na tomto filmu zahajovali, měli jsme jen omezenou představu o tom, jak bude film vypadat. Je nesmírně zajímavé vidět, jak se původní vágní idea díky citlivosti a zkušenostem Miroslava Janka mění ve výsledek, o který jeví zájem festivaly z celého světa,“ dodává producent filmu Jan Macola, z produkční společnosti Mimesis Film.

Minulý týden soutěžil Normální autistický film na 59. Mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku, kde se představil v konkurenci novinek tvůrců jako je Vitaly Mansky, Sergei Loznitsa, Heidi Specogna, Serhiy Bukovsky nebo Valeria Bruni Tedeschi a zaznamenal velký divácký ohlas. Letos v  létě Normální autistický film reprezentoval Českou republiku v oficiální soutěži dokumentárních filmů na MFF Karlovy Vary a dočkal se mimořádně příznivého přijetí u diváků i kritiky. Například Alissa Simon, filmová kritička Variety, jednoho z nejvýznamnějších a nejčtenějších odborných filmových magazínů na světě, označila Normální autistický film za řemeslně dokonalý, zasvěcený a poučný portrét pěti mladých lidí s Aspergerovým syndromem, který rozhodně stojí za zhlédnutí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama