reklama

PALM OFF FEST: Špičkové evropské soubory a tvůrci od 23. května do 6. června v Divadle pod Palmovkou

reklama

První ročník divadelního festivalu Palm Off Fest nabídne všem příznivcům Thálie mimořádnou příležitost vidět na jednom místě exkluzivní výběr z repertoáru předních středoevropských scén. Od 23. května do 6. června se v pražském Divadle pod Palmovkou představí soubory z Polska, Slovenska a České republiky. Do Prahy zavítají evropské divadelní ikony – polští režiséři Krystian Lupa a Jan Klata – a představí se i nejlepší česká inscenace roku.

Začátkem října loňského roku se po dvou letech od povodní, které v roce 2013 výrazně poškodily prostory, pro diváky znovu otevřely dveře Divadla pod Palmovkou. Jak se říká, vše zlé je pro něco dobré a případ Divadla pod Palmovkou je toho příkladem. Vedle navázání na pravidelnou divadelní činnost přišel vpravdě ambiciózní nápad uskutečnit mezinárodní, respektive evropský divadelní festival PALM OFF FEST. V jeho rámci mohou diváci zhlédnout představení špičkových souborů z Polska, Slovenska a České republiky. Tento projekt je zcela unikátní, neboť navazuje na mezinárodní kulturní spolupráci s polskými a slovenskými institucemi, která naše národy vždy obohacovala, přinášela nám nové nápady a inspiraci a tolik potřebný sociální a kulturní rozhled. Rád bych všem divákům popřál krásné zážitky,“ konstatoval radní hl. města Prahy Jan Wolf.

Programu festivalu Palm Off Fest 2016 dominují představení renomovaných souborů z Polska – právě divadlo našich severních sousedů je v posledních letech právem řazeno mezi nejprogresivnější evropské divadelní kultury. Teatr Polski představí  pod Palmovkou inscenaci Prezidentky v režii proslulého Krystiana Lupy, zakladatele „nové polské divadelní vlny“, držitele četných prestižních ocenění – Evropské divadelní ceny za přínos divadelnímu umění, nejvýznamnějšího polského státního vyznamenání v oblasti umění Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Francouzského řádu Krásného umění a humanitních věd a mnoha dalších.

Do evropské divadelní špičky patří i představitel střední generace polských režisérů Jan Klata, který vstoupil do profesního života po roce 2000 a hned na sebe upozornil jako nekonvenční a kontroverzní komentátor veřejného dění doma i v zahraničí. Platí to i pro jeho nastudování Ibsenova Nepřítele lidu, kterého přiveze do Prahy Narodowy Stary Teatr v Krakově, kde je ředitelem. Jan Klata je laureátem nejvýznamnějšího divadelního ocenění pro režiséry v Polsku – Ceny Konrada Swinarského či Ceny ministra kultury a národního dědictví Polské republiky.

Pomyslnou „polskou sekci“ festivalu Palm Off Fest uzavřou inscenace dvou nejmladších představitelek současné polské režie. Ewelina Marciniak, režisérka inscenace Gałgan v podání wroclawského souboru Teatr Współczesny, si záhy získala pozornost odborné kritiky, potvrzenou nominací na ocenění Talent roku. Neméně úspěšná je Agata Kucińska, režisérka inscenace Uprostřed slunce hromadí se popel z repertoáru wroclawského Teatru Lalek, která se prostřednictvím loutkového divadla vyslovuje k aktuálním problémům dneška. Mladá režisérka získala před třemi lety Cenu Františka Řezníčka na ostravském mezinárodním loutkářském divadelním festivalu Spectaculo Interesse.

Slovenské divadlo bude na Palm Off Festu reprezentovat Mestské divadlo Žilina s inscenací Opilí v režii Eduarda Kudláče. Komorní scéna Aréna z Ostravy přiveze do Prahy úspěšnou inscenaci Slyšení v režii Ivana Krejčího, která letos získala ocenění Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin a je absolutním vítězem Cen divadelní kritiky časopisu Svět a divadlo. Domácí Divadlo pod Palmovkou představí na festivalu inscenace Mlčení bobříků v režii Jana Friče a Laskavé bohyně v režii Michala Langa. Představení podle slavného románu Jonathana Littella celý festival 23. května zahájí.

Vstupenky na 1. ročník festivalu Palm Off Fest 2016 jsou v prodeji v pokladně Divadla pod Palmovkou. Mezinárodní divadelní festival Palm Off Fest 2016 se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, radního hl. města Prahy Jana Wolfa a velvyslance Slovenské republiky Petera Weisse.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama