reklama

Pandemie vyčerpává fondy pojišťoven, je nutná změna legislativy

reklama

Pandemie covidu-19 obrovskou rychlostí vyčerpává rozpočty zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna musela jen v loňském roce navýšit úhrady o rekordních 991 milionů korun. Plošné testování a pokročilý stav pandemie však už během prvního čtvrtletí přiblížil fondy prevence k jejich hranicím.  Řešení vidí VoZP v legislativní úpravě úhradové vyhlášky.

Rok boje s pandemií máme za sebou, ale zdá se, že pověstné světlo na konci tunelu zatím není vidět. Věřím však, že se situace zlepší. Hlavním motorem pro návrat k normálu bude intenzivní vakcinace a postupný nárůst očkovaných napříč všemi skupinami obyvatelstva. Příklady ze zahraničí jasně ukazují, kudy vede cesta. Otázkou je, kolik nás to všechno bude nakonec stát,“ říká generální ředitel VoZP Josef Diessl.

V loňském roce se výdaje Vojenské zdravotní pojišťovny kvůli covidu-19 navýšily o 991 milionů korun, z čehož třetinu činily náklady na testování. Ačkoliv je testování a očkování pro občany zdarma, tyto náklady hradí nejčastěji z tzv. fondů prevence právě pojišťovny. Ty však tyto výdaje zcela nepokryjí. VoZP varuje, že podobně vysoké úhrady jsou dlouhodobě neúnosné. Celkové náklady za aktuální pandemii lze dopředu jen těžko vyčíslit, zcela jistě však budou enormně vysoké.

Jen letošní ‚covidové‘ náklady za očkování odhadujeme na 400 milionů korun a další stovky milionů půjdou na vrub testování. K tomu je samozřejmě potřeba přičíst náklady na zdravotní péči o hospitalizované pojištěnce, která je zejména u pacientů na jednotkách intenzivní péče nákladná. Výrazné navýšení výdajů pro nás také znamenalo zavedení povinného testování ve firmách. Měsíčně na něj vyhradíme odhadem 30 až 60 milionů korun. Fondy prevence zkrátka nejsou na takovou zátěž vůbec stavěné. V tomto věřím slibu ministra zdravotnictví, že bude upraven legislativní rámec pro další zdroje do těchto fondů,“ vysvětluje Josef Diessl.

Zdroje fondů prevence jsou limitovány zákonem a zdravotní pojišťovny do nich smí přesouvat peníze vybrané na zdravotním pojistném jen v minimálním rozsahu. Proto sice vyhověly žádosti ministra zdravotnictví, aby vytvořily mimořádný preventivní program, z něhož se budou hradit příspěvky firmám, avšak s podmínkou, že vláda do konce dubna prosadí novely příslušných zákonů, aby bylo možné do fondů prevence doplnit dostatečné prostředky. „Podle mých informací počítá návrh novely příslušné legislativy s možností hradit antigenní testování veřejnosti z tzv. základního fondu, tzn. z peněz, které jsou určeny na úhradu běžné zdravotní péče. Pořád ale půjde o finanční zdroje z veřejného zdravotního pojištění, a tedy o další finanční zatížení systému,“ uzavírá Josef Diessl.

O Vojenské zdravotní pojišťovně

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech.
O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama