Park na památku obyvatel Valle di Ledro v Příbrami

Autor: dne 8 června 2018

V Příbrami si chtějí 100 let od konce 1. světové války připomenout vznikem unikátního parku. Na hlasování se mohou podílet občané. Více o projektu je možné se dozvědět z Facebooku Fan Park Valle di Ledro Příbram.

V rámci projektu participativního rozpočtu města Příbram mohou hlasovat obyvatelé o různých projektech. V části Příbram – Brod připravili park, který připomene návštěvníkům osud obyvatel Valle di Ledro, kteří byli během 1. světové války vyhnání ze svých domovů do Čech.

„Ve spolupráci s panem Gulianem Pellegrinim z italského Valle di Ledro bychom ve městě Příbram rádi realizovali tento společný česko-italský park. Park bude určen všem, kdo mají rádi Čechy, Itálii a všechno co tyto země spojuje. Zároveň přinese pohled na životy lidí 100 let od konce 1. světové války i na to co téměř čtyři roky strávené v Čechách obě země obohatilo,“ říká Josef Hovorka koordinátor projektu.

Právě obyvatelé z Ledra mají k Příbrami i po neskutečných 100 letech srdečný vztah a místní sbor dokáže zazpívat i českou státní hymnu ‘Kde domov můj’. Přímo ve Valle di Ledro si můžete pochutnat na lívancích nebo ovocných knedlících. Park bude takovou malou jízdenkou nejen do Itálie, ale i do lidského srdce, které tehdy obyvatelé Čech otevřeli cizímu národu.

V parku si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí.Pomocníkem a průvodcem bude Cesare, malý pejsek, který ukáže návštěvníkům současnost i minulost Příbrami a italského Valle di Ledro. Tento pejsek z Ledra představí rostliny, tradice, zvyky, ekologii, přírodu v obou zemích a jednotlivé prvky v parku. Zároveň bude možné pomocí QR-kódů si načíst další zajímavý obsah nebo videa.Park bude obsahovat také informace o všech partnerských městech a obcích, jejichž osud se spojil během 1. světové války.

Součástí parku ve Brodě bude zároveň rozšíření zeleně, nové hrací prvky, relaxační lavička, selfie point, malé Dolomity nebo představení české a italské kuchyně.

„A jelikož se tehdy po příchodu do Čech musely oba národy potýkat s češtinou a italštinou, připravili jsme po dobu hlasování (2. – 22. června) i malý online kurz, kde si bude moci každý procvičit základní fráze v obou jazycích,“ doplnil Josef Hovorka.

Nejdůležitější je hlasovat pro tento projekt, jedině tak, se podaří park realizovat. Hlasovat lze zdarma a anonymně přímo ze stránek města Příbram spolecne.pribram.eu nebo přes facebook FanParkVallediLedroPribram.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď