reklama

V pátek startuje Maraton s roztroušenou sklerózou

reklama

Desítky lidí z Prahy a okolí si zítra nazují tenisky, oblečou sportovní oděv a vyrazí do center FitnessAction, Be Balanced a Rehafit. Startuje tady totiž Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). Sportu chtiví účastníci akce se připojí k dalším stovkám lidí po celé republice, kteří se rozhodli podpořit nemocné a účastní se 24hodinového cvičebního programu. Akci už posedmé pořádá Nadační fond IMPULS.

Sportovně dobročinný maraton MaRS odstartuje v pátek odpoledne na základně ve FitnessAction na Praze 4, kde se tradičně cvičí nepřetržitě celých 24 hodin. V průběhu se postupně přidávají další města a pomocí telemostu se s Prahou propojují.

MaRS upozorňuje nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům prospívá. „Díky moderním biologickým lékům se pacienti často cítí dobře a kvůli jiným aktivitám cvičit nestíhají nebo zapomínají. U roztroušené sklerózy je však pravidelný pohyb naprosto klíčový pro jejich budoucí stav,“ vysvětluje doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D. z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha. „Společně se zdravým životním stylem a včasnou biologickou léčbou totiž zásadně oddaluje vzplanutí nemoci a mírní její příznaky,“ doplňuje doc. Horáková a dodává: „Akce jako MaRS jsou velmi záslužné, protože podporují aktivní pohyb a všeobecnou osvětu o nemoci.“ V celostátním Registru pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS, který Nadační fond IMPULS spravuje, je v Praze aktuálně evidováno 2170 lidí s diagnózou RS, ve Středočeském kraji je to 1867 nemocných.

Cvičebního maratonu se kromě nemocných účastní jejich rodiny, přátelé, kolegové, terapeuti, lékaři. „Zapojit se ale může každý, kdo chce podpořit dobrou věc. Letos budeme v Praze cvičit na třech místech,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a doplňuje: „Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na fyzioterapii a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovna nepřispívá.“ Minulý rok v Praze cvičilo téměř 500 lidí a organizátorům se podařilo vybrat 207 509 korun.

V Praze začnou lidé cvičit ve sportcentru FitnessAction na ulici Štúrova 20 v pátek 2. března v 17 hodin a skončí až následující den v 18 hodin. V pátek se od 18 do 19.30 hodin připojí centrum Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, maraton podpoří také rehabilitační centrum Rehafit.

„Plánujeme kruhový trénink, pilates, Tai Chi a jógu, nebude chybět ani cvičení přizpůsobené osobám s větším omezením pohybu a relaxační cvičení. Zájemci si mohou vyzkoušet i výrobu mandal a trénink paměti prostřednictvím stolních her a specializovaného PC programu. Na všechny aktivity budou dohlížet zkušení terapeuti,“ vysvětluje fyzioterapeutka Klára Novotná. V centru Be Balanced si účastníci vyzkouší například chůzi po provaze.

MaRS přijdou podpořit známé osobnosti – v Praze zahájí cvičení hráči amerického fotbalu Prague Black Panthers, zúčastní se i kickboxer Tomáš Karel nebo herec Jan Čenský. Do maratonu se letos zapojí 33 měst z celé republiky i zahraničí. Kromě Prahy budou lidé souběžně cvičit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Kouřimi, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Ostravě/Klimkovicích, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou, Žirči u Dvora Králové nad Labem. V zahraničí se připojí slovenská Bratislava, Kalná nad Hronom, Ružomberok, Trnava a Vranov nad Topľou, švýcarské Valens, francouzské Rennes, turecký Izmir a po jednom městě z Polska a Finska. Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na: www.maratonmars.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama