reklama

Petr Vacek s kolegy z divadla vypustil na Vltavu dětská přání. Jaké bylo nějvětší dětské přání herce Pavla Nového?

reklama

Už počtvrté centrem Prahy pluly lampióny nesoucí přání dětí z rodin v tíživé situaci a ani letos na akci nechyběl Petr Vacek, jenž s institucí, která Řeku přání pořádá, spolupracuje už dlouhá léta.

„Letní dům se už dvacet let stará o děti z dětských domovů, kterým táta a máma chybí, to jim nikdo nenahradí. Co jim ale částečně může pomoci je psychoterapeutická péče, kterou právě zajišťuje tato organizace. Ta dále poskytuje také odbornou pomoc pěstounům, aby věděli, jak s těmi dětmi zacházet. A potom je tu ještě jedna větev pomoci a kvůli té tady dneska právě jsme, a to je péče o rodiny, u nichž hrozí, že jim sociálka děti odebere a umístí je do děcáku. Aby se tohle nestalo, tak do těchto rodin dochází odborníci a pracují s nimi tak, aby k odebrání nedošlo. A to je moc důležité, protože i když mají ten táta s mámou tisíc vad a chyb, tak jsou nenahraditelní,“ řekl herec.

Do dobročinné práce také zapojil svou rodinu, která ho v jeho poslání vždy podporovala. „Své dvě starší děti jsem bral na víkendové pobyty s dětmi z děcáku. Obzvlášť Hanďa, která měla vždycky srdce na dlani, se hned skamarádila. Jonáš se zase vždycky skamarádil s těmi největšími sígry a začali dělat různé lumpárny, ale vlastně i tam došlo k takovému souznění. A ti dva mladší synové na žádné takové akci ještě nebyli, ale vychovávám je tak, aby pochopili, že pomáhat je naprosto zásadní věc, že to není žádné dobro navíc, ale běžná součást života,“ prozradil Vacek.

Akci přišli podpořit další herci jako například Jitka Sedláčková, Jaromír Nosek, Felix Slováček ml., Denisa Pfauserová nebo Pavel Nový, kterého nejvíce dojalo přání malého chlapce. „My jsme taková rodina, co drží pohromadě, a právě proto mě oslovilo přání třináctiletého kluka, který nechce, aby je rozdělili se ségrama a bráchama, aby je nechali pohromadě, naprosto ho chápu,“ svěřil se Pavel. Ten je dnes čtyřnásobným dědečkem, pracovní povinnosti mu však moc nedovolují, aby se své životní role plně chopil.

„Mám dvě menší vnoučata Elišku a Vojtu, kteří začali chodit do školy. Hlídám je ale strašně málo, spíš moje žena takzvaně babičkuje. A pak mám ještě dvě dospělá – vnučku, ta je učitelka, a vnuka, který je u firmy, co zpracovává odpady po celé republice,“ řekl herec. A jaké je jeho tajné přání? „V dětství jsem měl přání, aby mi komunisti vrátili tatínka, kterého mi zavřeli do koncentráku. A dnes mám přání, které vám neřeknu, protože je nesplnitelné,“ dodal Nový.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama