reklama

PhDr. Kryštof Kuba radí, jak postupovat při syndromu počítačové myši

reklama

Díky pře-digitalizované době musíme mnohdy řešit i zdravotní problémy, které dříve nebyly tak rozšířené. Jedním z problémů je i bolest zápěstí z častého používání počítačové myši – Syndrom počítačové myši neboli „myšitda.“

Často je ale bolest zápěstí z používání myši označována také za karpální tunel. Jaký je tedy rozdíl mezi karpálním tunelem a „myšitídou“? „Syndrom karpálního tunelu je diagnóza potvrzená speciálním vyšetřením na elektromyografii (EMG). Nová označení jako je syndrom počítačové myši, je používán pro širší oblast obtíží,“ říká PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie kliniky. U Myšitídy jsou též postiženy vazivové části, svaly u zápěstí a předloktí. U karpálního tunelu se již jedná o poškození nervových struktur.

Jak postupovat při syndromu počítačové myši?
Záleží, zda právě pod tímto syndromem už je schovaný a potvrzený syndrom karpálního tunelu nebo jde jen o přetížené šlachy či jiné obtíže třeba z krční páteře. Léčba je v prevenci vyvolávání těchto obtíží v přerušování souvislých činnosti tzn. dělat si krátké přestávky při dlouhém pracování u počítače. Ale jde i o specifické posílení a protažení svalstva předloktí respektive prstů.

 Jak poznat, že máme jít lékaři?
„Pokud nás v noci budí brnění nebo při oslabení rukou. Často lze tyto obtíže dobře vyřešit a není na místě s návštěvou odborníka váhat. Při bolestivých a každodenních potíží může být na místě i operace. Nejprve ale musí udělat lékař elektromyografické vyšetření,“ říká PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované Mckenzie Kliniky

Vhodná prevence? Ergonomická myš
Jako mírná prevence mohou posloužit při práci na počítači strnulé pozice s opřenýma rukama o okraj stolu. Bolesti mohou nastávat i z ochablého sezeni. Při práci a dlouhým sezení proto častěji měňte pozice. Dbejte také na to, abyste měli ergonomickou myš. Ta je díky svému vertikálnímu tvaru více přirozenější pro lidskou ruku – podporuje neutrální polohu zápěstí, a tím se předchází ke vzniku nemocí způsobených právě dlouhodobou zátěží při práci s myši.

Co dělat, když už zápěstí bolí?
Nejlepší první pomocí při bolesti zápěstí je rychlé „vyklepání“ předloktí. Pokud denně pracujete s počítačem, je ideální se naučit nácvik specifického posilování nebo protažení, kdy obtížím předejdeme. Pokud například jen máte pocit, že u počítače sedíte v ochablé pozici. Stačí se pořádně narovnat a brnění rukou zmizí.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama