reklama

Počátek totalitního režimu v Československu na zlaté minci

reklama

Letošní rok se ponese ve znamení významných výročí převratných událostí v dějinách Československa. Česká mincovna ve své nové sérii zlatých mincí připomíná čtyři stěžejní okamžiky a letopočty končící osmičkou, které připomínají sílu a pevnost naší země a v roce 2018 si tak připomínáme jejich kulatá výročí. Na mincích se objeví rok 1968, 1948, 1938 a 1918.

Jablonecká Česká mincovna představuje novou sběratelskou sérii čtyř zlatých mincí Převratné osmičky našich dějin, která připomíná stěžejní historické události dějin Československa. První emise je věnována výročí 70.let od události, kdy se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a na následující čtyři dekády v něm byl nastolen totalitní režim.

„Vítězný únor je datem, kdy v Československu definitivně pohasly zbytky demokratické tradice první meziválečné republiky. I přes nepříznivou mezinárodní konstelaci a přiřazení tehdejšího Československa do sovětské sféry vlivu se však jednalo o vyvrcholení změn, které měly těžiště uvnitř samotného Československa. Vnitropolitický vývoj v letech 1945-1948 tak způsobil, že poválečná republika byla jedinou středoevropskou zemí, které nemusel být nový komunistický řád vnucen zvenčí,“ uvedl historik Rudolf Kučera.

Následující emise budou vzpomínkou na Pražské jaro, Mnichovskou dohodu a Vznik Československa. „K stému výročí vzniku Československa připravila Česká mincovna také samostatnou sběratelskou sérii obsahující pět zlatých dukátů, které vyobrazují zásadní události vzniku nového státu a jeho prvního prezidenta,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Na zlatých mincích ze série Převratné osmičky našich dějin vyjádřil výtvarník MgA. Josef Oplištil klíčové události prostřednictvím proměn dvouocasého českého lva. U mince připomínající rok 1948 je státní symbol připravován o svou korunku, kterou mu odřezává pěticípá socialistická hvězda. Celou kompozici pak z druhé strany doplňuje nápis „PRAVDA VÍTĚZÍ“.

Zlaté mince vážící 7,78 gramů a průměrem 22 mm ze série Převratné osmičky našich dějin vydává Česká mincovna v nákladu 300 kusů v každé emisi a cena jedné mince je stanovena lehce pod dvanáctitisícovou hranici. K zakoupení bude i sada všech čtyř mincí ve stříbrném provedení, každá o váze dvou trojských uncí. Celá sada vyjde na 12 450 Kč a bude ji emitováno na 500 kusů.

Vítězný únor je pojmenování komunistického puče v Československu, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Ve třech poválečných letech komunisté vyvíjeli nátlak na prezidenta Edvarda Beneše, nedemokraticky ovlivňovali politický, odborářský a společenský život a dosazovali své lidi na klíčové pozice v armádě i policii. Chopili se moci, Československo se stalo satelitem Sovětského svazu a byl v něm nastolen totalitní režim.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama