reklama

Pochovají Masopusta, už potřicáté!

reklama

V roce 1990 se v Zadní Třebani u Berouna uskutečnila první novodobá oslava masopustu. Letošní zadnotřebaňský, nebo také Poberounský »fašaňk« tedy bude už třicátý. Velkolepý rej desítek maškar vypukne jako vždy poslední sobotu v masopustě – ta tentokrát připadá na 2. března.

Program Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne na návsi v Zadní Třebani stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků různých řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, medovina… A koblihy, samozřejmě – symbol masopustu. Prodejců z celé republiky už se přihlásily tři desítky, další se na náves ani nevejdou. Děti se budou moci svézt na koních či na řetízkovém kolotoči, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr.

Počínaje 10.00 hod. se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí:

  • Kejklíř PET
  • staropražská kapela Třehusk
  • dětská lidová muzika Notičky
  • taneční skupina Proměny
  • pěvecký Třebasbor
  • děti ze ZŠ Zadní Třebaň
  • řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nápadité maškary. K účasti v soutěži o nejoriginálnější převlek jsou zváni všichni, místní i přespolní. A letos, vzhledem k jubileu, byla vyhlášena ještě jedna soutěž: o nejkrásnější či nejdůmyslnější alegorický vůz. Přihlásit se může kdokoliv s výtvorem jakéhokoliv druhu – vůz může táhnout auto, traktor, koně…, mohou jej ale také klidně tlačit lidé…

Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou, koňským spřežením a kvartetem »hlavních« postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso, pálenku a další dobroty které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni i předloni pohoštění průvodu nabídlo rekordních 42 (!) domácností, doufáme, že stejně štědří budou Zadnotřebaňští také letos.

Večer se opět po mnoha letech bude v Zadní Třebani konat masopustní tancovačka, resp. – Masopustní školní ples. V místním Společenském domě začne ve 20.00 a také jeho návštěvníky čeká mimořádně bohatý program: uvítací přípitek, předtančení, dámská volenka, tombola, půlnoční překvapení, slosování vstupenek, soutěž družstev o Krále masopustu… Hrát bude skupina Boss band. O vstupenky je velký zájem, v předprodeji si je v tuto chvíli stále ještě můžete objednat v ZŠ Zadní Třebaň či na tel.: 602 654 937.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama