reklama

Počty vloupání a způsobených škod meziročně vzrostly

reklama

Přestože počty vloupání měly v posledních letech meziročně spíše klesající tendenci, statistiky za rok 2019 hovoří jinak. Počty vloupání narostly v obchodech, rodinných domech a ve víkendových objektech. Vloupání do bytů pak zůstávají meziročně na podobných číslech, s mírným poklesem, avšak s vyššími způsobenými škodami.

Statistiky Policie ČR ukazují na nárůst krádeží vloupáním v obchodech z 1297 hlášených případů v roce 2018 na 1496 případů v roce 2019. Alarmující je však více než dvojnásobný nárůst škod, z 61 milionů Kč (2018) na více než 146 milionů Kč (2019). Výrazný nárůst zaznamenal Středočeský kraj, kde se počty krádeží více než zdvojnásobily. Zvýšení počtu případů o necelou polovinu zaznamenaly obchody v Plzeňském kraji, pražské pak zhruba o třetinu. „Statistiky ukazují především na případy klasických samostatných obchodů a prodejen na ulici. Ze zkušenosti můžeme říct, že v obchodních centrech jsou ztráty po vloupáních minimální. Zloděje zde odrazuje kromě zvýšené ostrahy také vyšší standardy bezpečnostních systémů,“ říká Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která se specializuje na zajištění bezpečnosti v obchodních centrech.

Nárůsty počtu vloupání i výše škod hlásí také byty, rodinné domy a víkendové objekty. Největší nárůst připadá právě na víkendové objekty, kde se zvýšil počet krádeží i škod – z 1305 případů se škodami přes 26 milionů Kč v roce 2018, na 1633 případů se škodami téměř 31 milionů Kč v roce 2019. Vloupání do bytů pak sice meziročně mírně ubylo, ale zvýšily se způsobené škody z necelých 104 milionů Kč na více než 127 milionů Kč. Nárůstu škod a počtu vloupání se nevyhnuly ani rodinné domy, zde bylo v roce 2018 hlášeno na 2553 případů, v loňském roce pak 2748, z necelých 198 milionů Kč (2018) na způsobených škodách na více než 207 milionů Kč (2019).

„Podle našich zjištění přibývá zejména organizovaných skupin zlodějů. Ty dokážou velmi rychle vytipovat nezabezpečené, případně špatně ochráněné objekty. A jejich akce pak může trvat pouze několik minut,“ říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group. Majitelé nemovitostí by se tak nejen v nadcházejícím roce měli mít více na pozoru. „Kromě základní opatrnosti a řádného fyzického zabezpečení, se vyplatí také zabezpečení formou poplachových systémů. Technické zabezpečení je jednou z nejjednodušších cest, jak si v tomto směru zajistit klid,“ dodává Čehovský.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama