reklama

Pod Palmovkou poteče krev – ve jménu lásky!

reklama

Letošní, kulturními událostmi nabitá, sezóna v pražském Divadle pod Palmovkou vyvrcholí obnovenou premiérou Krvavé svatby. Režisér Michal Lang slavnou hru španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy se zdejším souborem nastudoval už v roce 2013, vzápětí po té, co stanul v čele této přední pražské scény.

Dříve než Nevěsta, Matka, Ženich a další aktéři strhujícího příběhu však na jeviště, neméně dramaticky, vstoupila povodeň. Zkoušky se proto přesunuly do provizorních, improvizovaných podmínek. Premiéra se konala 25. října 2013 v Městském divadle v Děčíně, pražská premiéra pak v Divadle v Dlouhé o den později, následovalo 8 repríz na různých scénách. A nyní tedy konečně velký návrat pod Palmovku!

V obnovené premiéře 13. května uvidí diváci Krvavou svatbu v nové podobě, ušité přímo na míru rekonstruovanému Divadlu pod Palmovkou a jeho současnému hereckému souboru. Dá se tedy očekávat mimořádně zajímavá podívaná! V roli Matky stejně jako před třemi lety exceluje Zuzana Slavíková, obsazení několika dalších postav však doznalo změn. Například coby Ženich se nyní představí Jan Hušek a Otce si zahraje Stanislav Šárský. Další role ztvárnili Tereza Dočkalová, Marcela Nohýnková, Lenka Langová, Barbora Valentová, Hana Seidlová, Ondřej Veselý, Jan Teplý, Ivana Wojtylová a další. Režisér Michal Lang v době prvního uvedení Krvavou svatbu definoval jako: „Příběh spalující vášnivé lásky, která dala do pohybu osud. Formálně se pohybuje někde na pomezí poemy a divadelní hry a je napsána básníkem, obdařeným ohromnou fantazií a zároveň velkým citem pro drama. Setkat se s takovou obrazotvorností je opravdu zážitek.“ V roce 2013 hra právem vzbudila pozornost diváků i kritiky, oceňovány byly herecké výkony i celkové pojetí a vyznění inscenace.

Krvavá svatba je příběhem mladé Nevěsty a jejích dvou mužů, nastávajícího manžela a bývalého nápadníka Leonarda. Příběhem plným divokého temperamentu, nezkrotnosti a v neposlední řadě také zvláštní poezie a fascinující symboliky, která vychází z lidové obrazivosti, rituálů, písní a mýtů. Příběhem exotickým a přitom důvěrně známým a srozumitelným, hrou pracující se surrealizmem ovlivněnými postupy a přitom svrchovaně tradiční a bezmála anticky klasickou. Jaký bude osud Nevěsty, když v den, kdy se otevírá země     a sázejí se nové stromy, skropí její svatební šaty krev obou jejích mužů? Jak hluboké jsou obavy a smutek Matky, která tuší, že přichází hodina krve?

Divadlo pod Palmovkou Lorcovu Krvavou svatbu uvádí v překladu Vladimíra Mikeše. Režisér Michal Lang je podepsán také pod hudební stránkou inscenace, součástí tvůrčího týmu je dramaturg Ladislav Stýblo, scénograf Milan David, autor kostýmů Tomáš Kypta a další. Federico García Lorca: KRVAVÁ SVATBA, obnovená premiéra: 13. května, repríza: 20. května a 2. června.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama