reklama

Podzimní Jižní Tyrolsko – na cestě k nalezení vnitřního klidu

reklama

Příroda se pomalu začíná připravovat na spánek. Jako krasavice v nejlepších letech však ještě předvádí svou energii a halí se do hřejivých červených, zlatavě žlutých a zemitě hnědých tónů, které jsou předzvěstí blížících se chladných dnů. Přichází nádherně barevný podzim. Ten v jihotyrolském údolí Ridnauntal představuje vyvrcholení sezóny. V průzračném svěžím horském vzduchu za slunečných dnů, které tu s létem nekončí, zrají nejen plody, ale na horských túrách se lidem čistí plíce, posiluje srdce a mizí starosti a stres každodenního života. Právě nyní je ideální příležitost k návštěvě Jižního Tyrolska.   

Klid a mír charakterizují život v údolí Ridnaun. Majestátní hory a nádherná příroda jsou všudypřítomné. A nespočetné kilometry turistických stezek křižují svahy hor a údolí, obkružují modrooká jezera, překračují potoky a potůčky.

Nabídka turistických výletů a horských túr ve středisku Ratschings a jeho třech údolích Ridnauntal, Ratschingstal a Jaufental rozbuší během dovolené srdce nejen mnoha sportovců, ale i rodin s dětmi. Region se táhne od Štubajských Alp podél hlavního alpského hřebene až k mírnějším Sarntalským Alpám a umožňuje túry všech stupňů obtížnosti s nejrůznějšími výškovými profily. Narazíte při nich na zajímavé přírodní útvary jako je například soutěska Gilfenklamm, budete putovat přes pohodlné alpské pastviny, nebo můžete zvolit i náročné vysokohorské výšlapy za výškovou hranicí 3000 metrů. 

Jednou z nejznámějších túr je výstup k nejvýše položené horské chatě v Jižním Tyrolsku Becherhaus v nadmořské výšce 3 195 metrů. Z údolí Ridnauntal musíte během sedmi hodin překonat výškový rozdíl 1 725 metrů, ale ta námaha a pot stojí za to! Samozřejmě se nabízejí i kratší túry, které nevedou do extrémních výšek – na konci nemusí být vždy vrchol, ale třeba jen zajímavý kulinářský zážitek. Na tamních alpských pastvinách najdete hned 25 různých „gastrotras“. Speciální tip pro milovníky císařského trhance Kaiserschmarren a  pro Jižní Tyrolsko typických kulatých knedlíků Kaspressknödel je nová horská stezka Ratschinger Almenweg, která nabízí pohodlný celodenní výlet přes sedm pastvin.

Bikeři a cyklisté ocení nabídku cyklostezek a trailů: terény jsou tu opravdu velmi rozmanité a uspokojí jak cyklisty požitkáře, tak profesionální bikery, od fanoušků cross-country až po freeridery. Každý den mohou vyrazit na různá místa, která prověří jejich fyzickou kondici. Zajímavou atrakcí pro cyklovýlety jsou staré vojenské a hornické stezky a četné lesní cesty. Traily pro horská kola všech stupňů obtížnosti jsou rovněž k dispozici. Velkou výhodou jsou lanovky, které pomohou ušetřit hodně výškových metrů. Na delší cyklistické výlety s větším převýšením lze zvolit elektrokola.

Příroda v údolí Ridnauntal píše mnoho působivých příběhů a každý den se otevírá jejich nová kapitola, ve které můžete být hlavními hrdiny. Ať už jako dobyvatel horských vrcholů nebo cyklista požitkář, jako rybář nebo snílek. O to, aby příroda byla stále neporušená a nedotčená civilizací, se tu skvěle starají a pečlivě a systematicky ji chrání. Střediska Ridnaun a Ratschings jsou součástí hnutí Alpské perly, které mimo jiné usiluje o dovolenou bez automobilů. Místní tu plně chápou, že jen zdravá příroda může posilovat zdraví člověka, že jen uvědomělým zacházením s přírodními zdroji mohou mít zdejší obyvatelé i jejich hosté užitek ze síly vody, hor, lesů a čistého vzduchu.

Zažít tradice na vlastní kůži

Rodina Volgger, která žije v údolí Ridnaun, citlivému zacházení s přírodou a jejími zdroji zasvětila svůj život. Paula Volgger společně se svými osmi dětmi vybudovala zajímavý, originálně koncipovaný hotel Plunhof. Hornická tradice v údolí Eisacktal byla inspirací při projektování jedinečného hotelového wellness centra. I jeho samotný název odkazuje na hornictví: minera znamená v jazyce zdejších původních obyvatel Ladinců důlní dílo.

Hornické dějiny se na Schneebergu píšou víc než 900 let. Před 150 lety vznikl společně s úpravnou rud na světě největší a nejvýše položený povrchový důl v Evropě. Jeho provoz se už dávno zastavil. Jeho historie, která region trvale formovala, ovšem stále v mnoha ohledech žije. V Schneebergu, v údolí, v lidech – a především v hotelu Plunhof. To byl pro rodinu Volgger pádný důvod, proč duch hornických tradic oživit i v hotelové wellness. Místní materiály jako ovčí vlna, alpské seno, borovice limba a jedinečný stříbrný quarzit vnímáte na každém kroku. Využívat a přenášet sílu přírody na pokožku s účinkem, který se vám opravdu dostane až pod kůži podle motta: wellness nad i pod zemí. Z lokálního temperamentu  a tradic vyrůstá i pohostinnost rodiny Volgger. Srdečnost je stejně hluboká jako kdysi štoly v šachtách v údolí.

Hlavní filozofie hotelu: trvalá udržitelnost

Čtyřhvězdičkový wellness hotel Superior patří mezi první hotely v Jižním Tyrolsku s certifikací EU (European Ecolabel). Příroda tu zkrátka hraje hlavní a nejdůležitější roli. Například  v kuchyni, která  je hlavně regionální a sezónní. Na jídelníčku převládají typické speciality jihotyrolské a středomořské italské kuchyně, doprovázené vybranými jihotyrolskými a italskými víny z bohatého vinného sklípku se 700 druhy vín.

K hlavním trumfům hotelu však patří především lázeňský areál Spa & Acqua Minera. Sbírá jedno vyznamenání za druhým: V roce 2016 byl nominován na cenu GALA SPA-AWARD a v rámci soutěže HEALTH & SPA AWARDS 2017 na cenu „Best of Italy“ V minulém roce byl lázeňský areál vyznamenán jako „BEST UNIQUE EXPERIENCE SPA“ na světě. Tato cena patří k nejprestižnějším cenám v oblasti hotelnictví.

Svým architektonickým pojetím mají lázně vyvolat vzpomínku na staletou hornickou tradici v okolí Ridnaunu. Ať už slané jezero, solná jeskyně, sauna imitující štolu, stříbrný parní kotel nebo originální sauna bio-offenkammerl vás vtáhnou do podivuhodného podzemního světa. Ačkoliv tu všechno vychází z dávného hornického řemesla, komfort je tu na té nejmodernější úrovni. Na začátku roku 2019 se osm sourozenců v čele s matkou Paulou rozhodlo laťku ještě posunout o něco výš. Stávající lázeňský areál Spa Minera byl rozšířen o Acqua Minera na více než 4 000 m². Vodní svět vevnitř byl obohacen o nový 20 metrů dlouhý bazén a relaxační bazének, který je propojen s venkovním, celoročně vyhřívaným, 17 metrů dlouhým bazénem. Vše obklopuje zbrusu nový, 500 m² velký venkovní areál s vířivkou, s přírodní rybníčkem vybaveným podvodními relaxačními lehátky a velkoryse pojatou terasou. Neuvěřitelnou atmosféru lázní podporuje rafinovaná hra světel, která doprovází hosta na jeho cestě za odpočinkem. Rovněž fitness centrum dostalo nový kabát. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama