reklama

Poradna: Melanom a co s ním?

reklama

ODPOVÍDÁ: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA z Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie, www.klinikadermatologie.cz

Jak si hlídat znaménka a kdy je dobré zajít k lékaři?

Je vhodné si kůži prohlížet jednou měsíčně. Pokud se pigmentové znaménko začne měnit (svědět, zvětšovat, krvácet apod.), je třeba vyhledat dermatologa. Při prohlížení si všímáme symetrie, ohraničení, barvy, průměru. Nebo si všímáme takového znaménka, které se liší od ostatních (říká se tomu příznak „ošklivého káčátka“). Pokud má člověk znamének mnoho, na kontroly sám nestačí – je třeba znaménka zdokumentovat elektronicky (celotělovou fotografií) a digitálně je vyhodnotit (pomocí digitálního dermatoskopu).

Jaká je prevence?

Prevencí je nevystavovat kůži zbytečně intenzivnímu ultrafialovému záření, tj. neopalovat se, a to ani na slunci, ani v soláriu. Každý měl pamatovat na pravidelné kontroly u dermatologa 1 x ročně, pokud je člověk rizikový pro vznik kožních nádorů, i častěji – četnost kontrol určí kožní lékař.

Jaká je případně léčba?  Ajakou léčbu doporučujete na klinice Dermatologie prof. Hercogové?

Léčba melanomu je chirurgická – čím dříve, tím lépe. Vyříznutí melanomu se provádí v místním znecitlivění, pokud je nádor větší, odstraní se zároveň tzv. sentinelová uzlina. V pokročilých stadiích se dnes užívá léčba biologická, kterou poskytují komplexní onkologická centra. Na klinice doporučujeme léčbu podle mezinárodních standardů. Sami provádíme chirurgické odstranění nádoru, jeho histologické vyšetření včetně určení stadia onemocnění. Poté odesíláme pacienta do komplexního onkologického centra, se kterým spolupracujeme.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama