reklama

Pořiďte si na cesty vychytávky, díky kterým vyzrajete nad zimou a mrazy

reklama

Zima je v plném proudu a většinu našeho území pokrývá sníh a ledovka. Pokud chcete do cíle dorazit včas a bezpečně, měli byste v autě vozit následující vychytávky, které vám pomůžou v zimních nesnázích.

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o samozřejmosti, často se v krizových situacích ukáže, že vám chybí přesně to, co nejvíce potřebujete. Proto byste přípravu na cesty rozhodně neměli podceňovat, zejména pokud se chystáte na hory. Praktické pomůcky a příslušenství vám totiž můžou ihned pomoci vyřešit vzniklou situaci, takže ušetříte peníze a spoustu času stráveného čekáním několik hodin během sněhové kalamity na odtahovou službu.

Hlavně nezapadnout!

Sněhové řetězy jsou během zimy zcela nepostradatelná věc. Při sněhové kalamitě, která může nastat velmi neočekávaně a rychle, se bez nich z místa nepohnete. Navíc pokud zůstanete na vozovce stát, zkomplikujete tak situaci nejen ostatním řidičům, ale i práci silničářům. Existují i jednorázové pásky z umělé hmoty, které mohou dočasně zvýšit traktaci.

Tip navíc:

Další možností je potom využití gumových vyprošťovacích pásů, které se snadno srolují a v kufru tak nezaberou moc místa.

Zajímavou vychytávkou je i obyčejná sůl, kterou oceníte na některých úsecích bez chemického posypu, které jsou sice protažené, ale mohou prokluzovat.

Dobrým pomocníkem vám budou startovací kabely. Pomohou vyřešit problémy s vybitým akumulátorem vám nebo jinému řidiči v nouzi. Obecně platí, že se vyplatí nešetřit na délce kabelů, ani na průměru vodiče. Ideální pomůckou je pak samozřejmě cestovní startovací stanices dostatečnou kapacitou, s ní také spolehlivě nastartujete a nepotřebujete k tomu druhé auto.

Tažné lanovám pak pomůže v případě, kdy už není jiné řešení a nestačí ani sněhové řetězy nebo vyprošťovací pásy.

Když přeci jen ve sněhu zapadnete, lopata vás z hlubokého sněhu zachrání nebo odstraní překážku před autem. Existují i praktické skládací lopaty nebo modely s vysouvací násadou. Vždyť jak jinak byste chtěli dostat sníh z pod auta nebo jeho okolí? V mnoha případech vám bez odklizení sněhu nepomůžou ani řetězy.

Dobrý výhled

Protože z vozidla musíte mít dostatečný rozhled, škrabka na sklo je v zimě v podstatě povinná. Existuje v mnoha variantách, třeba v kombinaci s návlekem na ruku, když nemáte rukavice. Existuje i škrabka spojená se smetáčkem, který vám usnadní velkou část práce. Místo škrabky můžete použít rozmrazovač skel ve spreji, který rychle odstraní námrazu a jednoduše se aplikuje. Velmi praktickou vychytávkou je také tzv. Foggy stop, který pohlcuje přebytečnou vlhkost vzduchu a předchází tak zamlžení a zamrzání vnitřní strany oken, množení bakterií, roztočů a plísní v čalounění, a tak i korozi vnitřních dílů karosérie. Stačí ho jenzavěsit do interiéru auta.

Důležitou roli hrají také kvalitní stěrače,které musejí být v dobrém stavu a vhodná směs do ostřikovačů s nižším bodem tuhnutí. Viditelnost v zimě není mnohdy ideální a použití ostřikovačů je proto častější než v jiných ročních obdobích. Během zimního provozu tedy obsah z nádržek mizí velmi rychle a čerpací stanice v horách nejsou tak četné jako na dálnici a hlavních tazích. Bez náhradní kapaliny do ostřikovačů byste vyjíždět vůbec neměli.

Dobrou viditelnost byste měli mít nejen při řízení. Pokud byste náhodou někde zapadli, jistě oceníte dobrou svítilnu. V zimě je brzy tma a je důležité dobře vidět. Pořiďte si ideálně čelovku, díky které budete mít volné ruce. Praktická je i svítilna s magnetem, která se snadno připevní na blatník.

Další nezbytnosti a vychytávky

Na českých silnicích patří do povinné výbavy pouze jedna reflexní vesta, ačkoliv potřeba opustit vozidlo na nevhodném místě může vzniknout i ve chvíli, kdy je auto plně obsazené. Vesta by měla být uvnitř vozu, ne v kufru. Vozit v autě vestu pro každého člena posádky je tedy rozumné a v zimě mnohem bezpečnější. Přeci jen je viditelnost výrazně horší. A až pojedete do zahraničí, kde vyžadují jednu reflexní vestu na člověka, nepřekvapí vás ani náhlá silniční kontrola.

Než se auto po nastartování prohřeje, chvilku to trvá. Pokud nemáte zabudované vyhřívání sedaček, můžete si pořídit vyhřívané potahy, které jen zapojíte do zásuvky zapalovače. Klasickou vychytávkou je také USB nabíječka do auta, která přijde vhod při každém cestování nejen na delší trasy. Zachrání vás například před vybitým telefonem v případě nouze.

V neposlední řadě mějte v autě potřebné formuláře, jako třeba Záznam o dopravní nehodě (lidově se mu říká euroformulář), který je potřeba vyplnit v případě dopravní nehody.

Nyní můžete v klidu vyrazit na výlet, dovolenou nebo třeba jen do práce. Všechny produkty a pomůcky, ale i další vychytávky do auta, seženete rychle a snadno na jednom místě, a to nejen na e-shopu www.autokelly.cz, ale třeba i v jedné z více než osmdesáti kamenných prodejen Auto Kelly, kde můžete navíc konzultovat s odborníky i své případné speciální požadavky.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama