reklama

Porota 30. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2017 prozrazuje letošní nejžhavější kandidáty na vítěze

reklama

Rodinný film, Eva Nová, Zločin v Polné, ZOO, Korunní princ či Lichožrouti – kromě toho, že byly v českém audiovizuálním prostředí poprvé veřejně uvedeny v uplynulém roce, spojuje tyto a další snímky ještě jedna společná nit. Právě tyto filmové tituly jsou účastníky finálového kola 30. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2017 a skrývají mezi sebou budoucí držitele letošních deseti ocenění. Ačkoliv členové odborné i dětské jury mají o vítězích již jasno, konečný verdikt a jména nových vlastníků křišťálových plastik vejdou ve známost až během slavnostního ceremoniálu TRILOBIT 2017 v sobotu 14. ledna v Berouně.

Vedle filmových počinů, jejichž jména byla v uplynulých měsících členy odborné i dětské poroty ponejvíce skloňována, přichází na prahu 30. ročníku ceny TRILOBIT 2017 s další významnou novinkou. Tou je obměna již existující CENY VÁCLAVA HAVLA, jež tradičně připomíná filmová díla za jejich přínos pro občanskou společnost.

CENU VÁCLAVA HAVLA za přínos občanské společnosti uděloval Český filmový a televizní svaz FITES každoročně od roku 2011 a její první předávající byla paní Dagmar Havlová. Před několika dny jsme se ovšem dozvěděli, že uplynulý ročník byl pro tuto cenu zřejmě posledním. Byli jsme totiž vyzváni ředitelem Nadace VIZE 97, která je držitelem osobnostních práv na užívání jména pana Václava Havla, abychom udělování ceny pod dosavadním názvem ukončili. Je nám to líto, protože považujeme za jistou povinnost pořád ještě připomínat důležitost rozvoje občanské společnosti a oceňovat díla, která se o něj zasluhují. Rozhodli jsme se, že cenu nerušíme, ale najdeme pro ni jiný vhodný název. Už také proto, že si vážíme skutečnosti, že předávajícím je rok co rok náš čestný host, bratr bývalého pana prezidenta, pan doc. Ivan Havel. Nový název ceny Výkonný výbor FITES v tuto chvíli projednává,“ objasňuje Martin Vadas, režisér, dokumentarista a předseda FITES.

 

S oslavou svého jubilea chystá 30. ročník cen TRILOBIT 2017 mimořádný program a akční scénografii, v jejichž středobodu stanou jako moderátorská dvojice populární divadelní kolegové Martin Myšička s Hynkem Čermákem. Jejich dílem moderátorskou a dílem hereckou akci podpoří herecký talent nejmladší generace Matěj Převrátil. Konkrétní podoba programu pak zůstane narozeninovým překvapením. K dokreslení atmosféry přispěje jazzové hudební uskupení Prague Super Quartet Josefa Vejvody společně s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým a Františkem Uhlířem.

Ceny TRILOBIT, známy rovněž jako „Ceny FITESu“ uděluje a vyhlašuje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., za podpory města Beroun, jeho Městského kulturního centra a dalších partnerů. Letos podruhé Česká televize zajišťuje televizní přenos. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v sále Kulturního domu Plzeňka v Berouně a bude možné jej rovněž sledovat prostřednictvím programu ČT art od 20.20 hodin. Večernímu udílení cen bude jako obvykle předcházet doprovodný program v Městském kině Beroun – pro děti Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny, odpolední projekce a večerní blok filmů, o kterých mluvila porota jako o nejžhavějších favoritech. Informace o programu jsou dostupné na cenytrilobit.cz a dále budou k dispozici na kinoberoun.cz.

Předprodej vstupenek na slavnostní udílení cen 14. ledna probíhá výhradně v Městském informačním centru Beroun. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz. Další informace jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách cenytrilobit.cz, mkcberoun.cz a mesto-beroun.cz.

O některou z deseti cen 30. ročníku (Hlavní cena TRILOBIT 2017, trojice cen TRILOBIT 2017, CENA VLADISLAVA VANČURY, cena za přínos rozvoji občanské společnosti, CENA JOSEFA ŠKVORECKÉHO, „sladká“ či „kyselá“ ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY a CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK) v letošním roce usiluje celkem 90 přihlášených titulů – hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, o jejichž kvalitách rozhoduje odborná porota, a 22 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. Některé z přihlášených snímků jsou i několikadílnými cykly či seriály.

„Konečné hlasování probíhalo oproti minulým létům až překvapivě hladce, pořádně jsme se ani nepohádali ani nepoprali, u Hlavní ceny jsme byli vlastně všichni od začátku zajedno, jen jsme si nebyli jisti, zda vyhovuje všem technickým náležitostem. Když jsme zjistili, že ano, už nebylo co řešit, a podobně to vlastně bylo i u dalších cen (Škvorecký, Vančura, další Trilobiti). Jen u ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENY POROTY – ZLATÝ CITRÓN, kterou jsme se také pro letošek rozhodli udělit, jsme dlouho měli otazník, ale teď už je tam tečka (nebo vykřičník?),“ líčí předseda odborné poroty prof. Vladimír Just.

Oproti tomu stanovení verdiktu dětské poroty provázelo mnoho napínavých momentů: „Hlasování dětí a rozhodnutí o letošním držiteli CENY DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK bylo tak jako v loňském roce velice těsné a výsledek se do poslední chvíle nedal tušit. Od počátku až do samého závěru finálového kola jsme pouze věděli, že ve hře jsou dva žhaví kandidáti. Absolutní vítěz byl nakonec odhlasován poměrem hlasů čtyři ku třem,“ popisuje koordinátorka dětské poroty, kterou tvoří žáci ZUŠ Václava Talicha Beroun, Andrea Borovská.

TRILOBIT 2017 v Berouně se uskuteční po sedmnácté v řadě, podruhé v rekonstruovaném prostoru Kulturního domu Plzeňka. Vyhlašování cen je nejen svátkem filmařů a televizních tvůrců, ale každoročně znamená jednu z nejvýznamnějších společensko-kulturních událostí. Jedná se kalendářně o vůbec první ocenění české filmové tvorby za uplynulé roční období. Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech a v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější česká filmová ocenění. Současně je nejobtížnější je získat. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných audiovizuálních děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či novinářské kritiky. Jedním z cílů TRILOBITA je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak podobně jako dávnověcí tvorové symbolizující nesmrtelnost hodnot, poukazují ceny TRILOBIT na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů. Křišťálové plastiky již několik let vznikají s laskavou péčí Jiřího Rückla, prezidenta nižborské sklárny Rückl Crystal.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama