reklama

Praha Žije Hudbou už ve čtvrtek rozezní pražské ulice a náměstí

reklama

Praha se zvolna probírá ke kulturnímu životu. Od 25. do 27. června k tomu mezi prvními výrazně přispěje pouliční festival s příznačným názvem Praha Žije Hudbou. Již popáté rozezní pod širým nebem v malých pouličních stanech i na chodnících kolem buskerů na tři desítky míst v centru Prahy, ale i v dalších městských částech.

Už ve čtvrtek se v ulicích objeví například kapely Zrní, Braagas nebo Megaphone, ale také sóloví Kittchen nebo Mucha. Páteční program zaujme mimo jiné díky Adrianu T. Bellovi, Lence Dusilové a kapelám Tygroo, Circus Brothers nebo CCTV Allstars. V sobotu vyvrcholí program s Bennewitzovým kvartetem, akustickým setem Houpacích koní, Davidem Krausem a jeho Gipsy Brothers a řadou dalších.

Do třídenního programu festivalu Praha Žije Hudbou se celkem zapojí na 150 účinkujících z nichž budou plné dvě třetiny buskerů. „Občas prostě není špatné skončit na ulici,“ říká s úsměvem jeden ze zakladatelů festivalu Jan Gregar a dodává: „Jsme rádi, že se nám daří již pátým rokem ukázat, jaký pozitivní přínos přináší Praze hudba ve veřejném prostoru. Život městských komunit letos prošel velkou zkouškou a hudba nabízí potěšení i pomoc všem.“ Se známými umělci, kteří vesměs na ulici jindy nehrají, ale i začínajícími muzikanty,se bude možné setkat během tří dnů a užít si jejich vystoupení na Můstku, na Jungmannově náměstí, za Mariánským sloupem na Staroměstském náměstí, uprostřed ulice Na Příkopě nebo před kavárnou Mlýnská na Kampě. Hudba se rozezní v Dejvicích u kaváren Šesťák a Záhorský i v pražské kulturní tramvaji a na celé řadě dalších míst. Ve čtvrtek a pátek začíná program ve 14.00 a v sobotu na vybraných místech již ve 12.00 a potrvá až do večerních hodin.

Festival Praha Žije Hudbou vstoupí v sobotu z pražských ulic i do on-line prostoru. Několikahodinový blok vysílaný on-line věnuje dalším pražským festivalům, které postihla koronavirová krize a nemohly se letos na jaře uskutečnit. Festivaly Pražské jaro, Khamoro, United Islands, Mladí ladí jazz a Žižkovská noc tak ovlivní i dramaturgii sobotního programu. Vystoupí Houpací koně, Bennewitzovo kvarteto, David Kraus & Gipsy Brothers, Zrní nebo Ochepovsky Project. Zástupci těchto festivalů se společně zúčastní závěrečné panelové diskuse věnované současné situaci hudebních akcí i postavení kultury ve společnosti. „Festival Praha Žije Hudbou jsme zakládali s heslem ‚Umění patří do ulic‘. Letos k němu přidáváme ‚umění patří do našich životů‘ a na jeho podporu musíme udělat maximum,“ uzavírá za pořadatele festivalu Jan Gregar.

Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz. Závěrečný on-line program bude vysílán na sociálních sítích festivalu.

Festival Praha Žije Hudbou vznikl jako reakce na omezující prostředí kvalitní umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Toto téma je i po čtyřech letech konání festivalu stále aktuální. Na konci loňského roku pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci všech zainteresovaných stran včele s magistrátem hl. m. Prahy, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, Dopravními podniky hl. m. Prahy, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy i zástupci buskingu. Společně hledají konstruktivní řešení pro problematické rozměry buskingu v rámci stávající legislativy.

Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama