reklama

Pravidelné čištění zubů nestačí. Jak na dokonalý chrup?

reklama

Zdravý a krásný chrup je vizitkou každého z nás. Udržet si bezchybný úsměv však není jen tak. Nepříjemnosti jako jsou zubní kámen, skvrny na zubech, krvácení a citlivost dásní či špatný dech mohou potrápit každého člověka, přestože už je dnes pravidelné čištění zubů dvakrát denně naprostou samozřejmostí. Výstavní chrup si totiž žádá mnohem svědomitější péči.

Kromě pravidelných návštěv zubního lékaře a dentální hygienistky je ze všeho nejdůležitější především správná technika čištění zubů a zubní kartáček. Právě pomocník v podobě elektrického kartáčku vám každodenní cestu k dokonalého chrupu může velmi usnadnit. Dnes již na trhu dokonce existují elektrické kartáčky s umělou inteligencí, s nimiž je každodenní čistící rutina zábavnou i edukativní činností. Správná péče o chrup tak ve výsledku může ušetřit nejen spoustu bolesti a financí, ale také zvýšit sebevědomí a chuť do života.

Podle statistik si až 80 % Čechů neumí správně vyčistit zuby a drtivá většina z nás má vlastní zkušenost se zubním kazem. Jak je to možné? Odpověď je jednodušší, než by se mohlo zdát: špatná technika. Možná si teď říkáte, že čištění zubů není žádná věda. Správná technika čištění však vyžaduje trénink i určitou zdatnost. Ledabylé přejíždění zubním kartáčkem sem a tam zuby od plaku pořádně nevyčistí, přílišný tlak může naopak způsobit poškození zubů či dásní. Základem úspěchu je nasadit kartáček tak, aby se jedna půlka dotýkala zubu a jedna dásně a poté pod úhlem 45 stupňů jemně čistit chrup malými krouživými pohyby. Cvičení dělá mistra, proto čištění věnujte čas, buďte trpěliví a hlavně šetrní.

Elektrický kartáček odvede práci za vás

Optimálním řešením jsou elektrické zubní kartáčky, které jsou dnes dokonalejší než kdy dříve a na rozdíl od manuálních kartáčků čistí „samy“ pouhým přiložením k zubům. Díky bezpečným zaobleným vláknům nepoškozují zuby ani dásně a hodí se tak pro každodenní péči o ústní dutinu. A jak dlouho bychom si měli zuby čistit? Zapomeňte na zastaralá pravidla. Čistěte zkrátka tak dlouho, dokud nejsou zuby zcela čisté. Správně vybraný elektrický kartáček dokáže zuby vyčistit i za ty tak známé dvě minuty, standardním to trvá o poznání déle. Velmi také záleží na typu hlavy kartáčku. Největší inovací v péči o ústní dutinu je kulatá kartáčková hlava se zaoblenými vlákny, díky které lze obklopit každý zub zvlášť a důkladně tak vyčistit i těžko přístupná místa. Různým požadavkům však odpovídají různé typy hlav. Stačí si proto vybrat ty, které odpovídají vašim konkrétním potřebám.

Elektrické kartáčky jsou doporučovány stomatology všem bez rozdílu. Jsou vhodné pro děti, seniory, ale i pro lidi s rovnátky. Plak dokáží odstranit několikanásobně efektivněji než manuální zubní kartáčky, a to jak ze zubního povrchu, tak z mezizubních prostor. Zároveň pomáhají zlepšovat čisticí návyky díky nejrůznějším funkcím a vychytávkám. 

Který je ten elektrický kartáček pravý?

Vybírat můžete mezi elektrickým kartáčkem s technologií oscilační, popřípadě oscilačně-rotačně-pulzační a sonickou. V čem se tedy technologie čištění liší? Přestože všechny zmíněné technologie zuby jednoznačně vyčistí lépe než běžný manuální zubní kartáček, existuje mezi nimi pár rozdílů. Sonické kartáčky fungují na principu vibrací, které ve vysoké rychlosti rozkmitají štětiny kartáčku, čímž dochází k narušení zubního plaku. Oscilačně-rotačně-pulzační kartáčky fungují na principu pulzací a oscilačně-rotačních pohybů. Pulzace nejprve plak naruší a oscilačně-rotační pohyby jej důkladně a jemně odstraní. Kartáček s oscilačně-rotačně-pulzační technologií provede cca 58 tisíc pohybů během jednoho čištění, kdežto manuálním zubním kartáčkem jich uděláte zhruba 600. I díky tomu je zkrátka elektrický kartáček jednoznačně účinnější. 

Král všech kartáčků

Pamatujte, že každá ústa i každý chrup je velmi rozdílný. Proto musí být čištění zubů vždy přizpůsobené individuálním potřebám, ale i anatomii a schopnostem člověka. Pokud hledáte kartáček ze všech kartáčků nejpovolanější, takový, který se přizpůsobí každému jedinci, sáhněte po řadě Oral-B Genius X. Produkty z této řady využívají umělou inteligenci, která vás celým čisticím procesem provede. 

Díky podpůrné mobilní aplikaci a technologii Bluetooth vidíte, jak kvalitně si chrup kartáčkem čistíte nebo to, jestli nějakou oblast nezanedbáváte či nevynecháváte úplně. Kartáček vše pomocí svých snímačů vyhodnocuje v reálném čase a v aplikaci vybarvuje správně vyčištěné zuby bílou barvou. V momentě, kdy jsou všechny zuby bílé, víte, že jste odvedli dobrou práci a vaše ústní dutina je špičkově čistá. Zabudovaný 2minutový časovač vám navíc pomůže čistit si zuby minimální dobu, senzor tlaku pak ohlídá to, zda na kartáček příliš netlačíte. Máte-li v čisticí technice stále mezery, Genius X vás nenechá na holičkách. Tento inovativní kartáček disponuje šesti režimy čištění včetně bělícího režimu, režimu péče o dásně či režimu čištění jazyka. 

Tip na závěr:

Zdravý a bílý chrup je v dnešním světě znakem péče. Ústa jsou bránou ke zdraví a zubní kartáček se jí dotýká dvakrát denně. Nepodceňte proto výběr toho svého. Ať už budete vybírat elektrický kartáček podle designu, funkcí, barvy či ceny, vždy vybírejte svědomitě a na základě vašich individuálních potřeb. Jiný kartáček se hodí pro zuby mléčné, jiný pro zuby stálé a jiný například pro zuby s rovnátky. Cíl je však jasný – dokonalý chrup. Jak se někdy vtipně říká: “život je krátký, usmívej se, dokud máš zuby.”  Tak ať ty zuby stojí za to!

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama