Pražané vloni vytřídili přes 2 800 tun elektroodpadu

Autor: dne 5 srpna 2018

Pražané vloni odevzdali k recyklaci 2 856 tun vysloužilého elektroodpadu. Na jednoho obyvatele v kraji se vysbíralo přibližně 2,23 kilogramů nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a staré IT přístroje. Od předloňska se však Pražští ve sběru elektra mírně zhoršili. Údaje vyplývají z výsledků kolektivního systému provozovaného společností REMA Systém, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.

Celkových 2 856 tun vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, které byly vloni na území Prahy odevzdány k recyklaci, odpovídá váze více než šestnácti petřínských rozhleden. Pražští obyvatelé přitom nashromáždili téměř pětinu z celkového sběru v republice. V průměru odevzdali 2,23 kilogramů elektroodpadu na hlavu, nicméně předloni recyklovali o něco více. Tehdy to bylo 2,28 kilogramů.

Nejčastěji recyklovali občané Prahy vysloužilá IT zařízení, značný podíl na vysbíraném elektru pak měly také velké domácí spotřebiče jako pračky, myčky, trouby nebo lednice. Množstevně nejméně se nashromáždilo světelných zdrojů, které jsou poměrově vůči ostatním velkým spotřebičům mnohonásobně lehčí.

„Lidé recyklují častěji právě velké přístroje, protože ty nelze jen tak jednoduše vhodit do kontejneru. Menší věci, zejména pak vysloužilé úsporné žárovky nebo zářivky, kterých se k recyklaci nashromáždí každoročně nejméně, mají mnohdy ještě tendence házet do komunálního odpadu,“říká k číslům David Vandrovec,ředitel neziskově hospodařící skupiny REMA.

„Zpětný odběr elektrického a elektronického odpadu se tak snažíme podporovat jak s pomocí edukace, tak díky inovativním řešením, kterými se lze nepotřebných věcí zbavit. Lidé mohou využívat klasických sběrných dvorů, sběrných míst u prodejců elektra a u zaměstnavatelů, ale třeba si i objednat zadarmo náš odvoz formou projektu Buď líný nebo nám dokonce poslat odpad bezplatně poštovním balíkem, a to prostřednictvím služby re:Balík,“ vysvětluje David Vandrovec. „Hodně také pomáhají aktivity obcí nebo škol, ty pořádají různé hromadné svozové a úklidové akce a zapojují se do recyklačních soutěží,“ dodává.

Třídění elektrozařízení má přitom v praxi mnohem širší obsah, než jakým je obvyklé dělení na papír, plasty, sklo a zbytek. Díky recyklaci starších elektrozařízení je možné, že se až 100 % původně použitých surovin znovu objeví při výrobě nového produktu.

„Typickým příkladem je mobilní telefon, kde až 45 % celého přístroje totiž tvoří kov. Kromě mědi, niklu nebo cínu zde najdeme také drahé kovy zlato a stříbro, přičemž jeden mobilní telefon obsahuje v průměru 250 miligramů kovového stříbra a až 24 miligramů zlata. Při recyklaci je možné získat kovy téměř v plné míře zpět, například u zlata je míra opětovného získání celých 98 %, u stříbra asi 90 %. Ryzí kov pak může být znovu využit k výrobě široké škály produktů. Nejčastěji putuje do elektrotechnického, automobilového, sklářského a chemického průmyslu,“ doplňuje Vandrovec.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď