reklama

Pražská záchranka začala používat Elektronickou zdravotnickou dokumentaci

reklama

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy přešla po několikaměsíčním testování v lednu na ostrý provoz Elektronické zdravotnické dokumentace (EZD). Posádky v terénu tak místo do papírových formulářů vyplňují údaje o výjezdu na tabletech a dokumentaci pro zdravotnická zařízení při předání pacienta tisknou na tiskárnách přímo v sanitce. Záchranáři a lékaři následně nemusejí dokumentaci k dalšímu zpracování přepisovat do počítačů na základnách.

Díky EZD efektivně zaznamenáváme údaje o pacientech, předáváme ještě přehlednější informace pro následnou péči ve zdravotnických zařízeních a našemu personálu ulevujeme od administrativy,“ říká Zdeněk Křivánek, náměstek sekce nelékařských zdravotnických pracovníků ZZS HMP.

V terénu nově pracují posádky se třemi zařízeními: tabletem, tiskárnou a tzv. tokenem. Do dotykového tabletu s odnímatelnou klávesnicí zaznamenávají údaje o výjezdu a pacientovi. Na tiskárně v sanitce tisknou dokumentaci pro předání ve zdravotnickém zařízení. Token, který vypadá jako USB paměťová karta, slouží jako osobní přístupový klíč zdravotníků pro přihlášení do systému. Veškerá zařízení jsou certifikovaná pro provoz v náročném prostředí záchranné služby a odolná vůči zhoršeným klimatickým podmínkám či nárazům.

Zabezpečení systému, a především údajů o pacientech, byla zásadní podmínka při vývoji aplikace. EZD tak splňuje nejpřísnější pravidla Evropské unie o spravování osobních údajů, jako jsou nařízení eIDAS a nadcházející GDPR,“ uvádí Zdeněk Křivánek.

Do tabletů zaznamenávají posádky stejné údaje, které dříve zapisovaly do papírových formulářů o výjezdu. Řada dat se dnes ale vyplní rychleji a některé informace, jako jsou údaje o krevním tlaku či pulsu, se do tabletu přenášejí přímo z monitorovacích přístrojů v sanitkách. Je také možné pracovat s předdefinovanými popisy aktuálního stavu pacienta.

Tablet umožňuje zobrazit historii předchozích výjezdů. Když tedy záchranka ošetřuje pacienta opakovaně, najde posádka v záznamech, jaké měl předchozí obtíže nebo zda není například alergický na některé léky. Tablet rovněž zdravotníky upozorní v případě, kdy není vyplněný některý z důležitých údajů. Praktickým přínosem je i to, že vytisknutá dokumentace pro zdravotnická zařízení je v některých případech čitelnější než ručně vyplňované formuláře. Nový systém přispěje také ke generování ještě podrobnějších statistických údajů o činnosti záchranné služby.

Papírové formuláře ze sanitek úplně nezmizely, všechny posádky jich vozí několik s sebou pro případ, že by došlo k technické poruše.

Nic se nemění na tom, že při výjezdu pro nás má absolutní přednost záchrana pacienta. Když jde o život, není na vyplňování kolonek čas – ať už na papíru, nebo elektronicky. Nicméně věříme, že nám EZD pomůže v každodenním provozu při péči o zdraví Pražanů a návštěvníků hlavního města,“ dodává Zdeněk Křivánek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama