reklama

Pražský Žižkov ožívá díky Landscape festivalu uměním a architekturou

reklama

Na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru českých i zahraničních architektů a umělců láká na pražském Žižkově od 20. června osmý ročník Landscape festivalu. Jeho cílem je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál této městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu.

Nově si tak obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje. Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty vybídnou nejen k osvěžení, ale také k úvahám nad zranitelností koloběhu vody. Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomene všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel upozorní obří obraz Vodopád Patrika Hábla na panelovém domě v Kubelíkově ulici. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí a Hrabovskou spojku je nově k dispozici nejen cyklistům nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa. Přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina.

Landscape festival bude oficiálně zahájen v pátek 19. června od 18 hodin zdarma přístupným koncertem kultovních kapel Dunaj a Už jsme doma v Žižkov BeerGarden. Hned o víkendu 20. a 21. června ožije tancem i zpěvem většina instalací a intervencí díky představením v rámci festivalu TANEC PRAHA Plíce Žižkova. Přes 60 performerů provede návštěvníky a milovníky netradičních zážitků v obou dnech odlišnými trasami po většině lokací krajinářského festivalu (vždy od 14 a od 17 hodin). Do projektu se zapojila řada našich předních tanečníků a choreografů jako Jiří Bartovanec, Michal Záhora, Eliška Brtnická, Barbora Látalová, Tereza Hradilková, Mirka Eliášová nebo Monika Rebcová. Podrobné informace k jednotlivým trasám jsou zveřejněny na webových stránkách Tance Praha. Program je rovněž přístupný zdarma.

Až do konce září nabídne festival bohatý doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav. Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera za podpory městské části Praha 3. Více informací na www.landscape-festival.cz.

Landscape festival se rodil v letech 2014 a 2015 na Praze 3. Jeho první dva ročníky se konaly v areálu Nákladového nádraží a v jubilejním roce 2018 se sem vrátil svými aktivitami na vrchu Vítkov a v jeho okolí. Právě na ty se snaží letošní osmý ročník navázat, a tak po Opavě, Plzni a Ostravě obrací festival znovu svou pozornost opět ke krajině pražského Žižkova. „Festival si klade za cíl provést návštěvníky zelenou infrastrukturou Žižkova tak, aby upozornil na výjimečné množství parků a dalších typů městské zeleně a podtrhl jejich krajinářský, přírodní a rekreační potenciál,“ komentuje za organizátory Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera. „Kultivace veřejného prostoru je pro nás důležité téma, a proto jsem rád, že se letos koná Landscape festival opět na Praze 3. Na několik měsíců se oživí naše prostranství uměním a zajímavými nápady na jeho využití. Osobně se nejvíce těším na instalaci Voda pro tebe od Richarda Loskota nebo Vodopád Patrika Hábla,“ dodává Pavel Křeček, radní pro kulturu a strategické plánování městské části Praha 3, která se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama