Pražským seniorům vadí vysoké nájmy a nedostatek sociální péče

Autor: dne 5 listopadu 2018

Finančně dostupné, bezbariérové bydlení a více domovů pro seniory. To jsou oblasti, které trápí starší obyvatele hlavního města. Nejvíce si naopak cení fungování veřejné dopravy. Vyplývá to z ankety, ve které se Arnika ptala pražských seniorů.

Řada starších lidí v Praze si nemůže vyhovující bydlení dovolit. Například nájem garsonky činí v průměru jedenáct tisíc korun, průměrný důchod se přitom pohybuje kolem třinácti tisíc. Ve městě jim chybí spousta dalších služeb, jako jsou menší obchody v blízkosti domova, rozvoz jídla nebo služby sociální péče.

Problémy podle oslovených způsobuje i všudypřítomná automobilová doprava, která metropoli zatěžuje prachem a hlukem. Stěžují si na zastavování zelených ploch nejen místy pro parkování, ale novou zástavbou obecně. Naopak by ocenili rozšíření městských parků a více stromů v ulicích.

Nejlépe dopadla městská hromadná doprava. A i tady je co zlepšovat. Seniorům by vyhovovala větší bezbariérovost vozů nebo nástupních ostrůvků. Praha by měla navíc investovat do zlepšení infrastruktury pro pěší a cyklisty a zároveň podporovat své obyvatele, aby nechávali auta raději doma.

„Aby se seniorům v Praze dobře žilo, musí na jejich potřeby myslet i klíčové strategické a rozvojové dokumenty, jako třeba připravovaný Metropolitní plán. Zatím se zdá, že na starší lidi zapomíná, což jsme kritizovali i v našich připomínkách. Pokud si to městští plánovači neuvědomí, bude metropole v kvalitě života zaostávat za západem i nadále,“ upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.

Arnika oslovila 65 lidí ve věku 55 a více let z řad aktivních seniorů z pražských občanských a seniorských organizací a účastníky semináře pro seniory, který Arnika pořádala. Senioři odpovídali na otevřené otázky dotazníku, získané podněty pak byly tříděny podle četností výskytu jednotlivých témat.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď