reklama

Proč věnovat péči výběru zubního kartáčku a jak si vybrat ten správný?

reklama

Zubní kartáček není pouze součástí naší každodenní nud(t)né rutiny, ale je to také velký pomocník pro naše celkové zdraví a sebevědomí. Mnoho lidí ale nevěnuje výběru kartáčku takovou pozornost a sáhne v drogerii intuitivně po prvním, který ho něčím zaujme. Ať už je to barva, cena nebo možná sází na ozkoušenou značku. Víte ale, že v případě špatného výběru kartáčku si můžete i uškodit? Čištění zubů poté není tak efektivní a mohou ho provázet nepříjemné pocity a podrážděnost dásní (například, pokud jsou vlákna kartáčku příliš tvrdá). Pokud se o svá ústa budete se správným kartáčkem pečlivě starat, v budoucnu to určitě oceníte. Vlastně, nejen vy, ale i vaši blízcí. Co pod stromeček darovat třeba elektrický kartáček?

Víte, co si představit pod pojmem nevyvíjet na zuby přílišný tlak? Čistit každou část ústní dutiny dostatečně dlouho? Nevynechat žádné místo? Správná technika čištění vyžaduje trénink a určitou zručnost. Pokud bezhlavě jen ze strany na stranu kartáčkem zuby přejíždíte, obrušujete si zubní krčky a zuby si ve skutečnosti od zubního plaku nečistíte. Pokud k tomu navíc vyvíjíte zmíněný přílišný tlak na kartáček, spíše tím dásním ublížíte či si vydřete zmíněné zubní krčky, a tím si ve výsledku přivodíte třeba i citlivost zubů.

Ukazuje se, že v tomto případě se o vaše ústa postarají lépe elektrické kartáčky, se kterými vás čištění zubů bude navíc i bavit. Elektrický kartáček vám pomůže osvojit si správné techniky čištění zubů. Odstraní více zubního plaku než manuální kartáček, a vykouzlí tak pocit krásně hladkých a dokonale vyčištěných zubů! A čemu bychom při výběru elektrického kartáčku měli věnovat pozornost?

Uhoďte hřebíček na hlavičku

Kartáčková hlava je jedna z nejdůležitějších věcí, na které je potřeba brát ohled. Obecně jedobré si vybrat menší hlavu, která dokáže vyčistit také stoličky a hůře přístupná místa. Za pozornost stojí také různé typy hlav kartáčku. Největší inovaci představuje kulatá kartáčková hlava, která obklopí každý zub zvlášť a dosáhne i do těžko přístupných míst, a dokáže tak zuby vyčistit efektivněji. Přejete si zářivější úsměv? Nebo potřebujete pomoc v péči o citlivé zuby? Na trhu existuje řada typů hlav na elektrické kartáčky. Stačí si jen vybrat, která bude vyhovovat vašim aktuálním potřebám. Experti doporučují výměnu kartáčkové hlavy alespoň jednou za tři měsíce. Proč? Zubní plak odstraňují špičky štětin kartáčku. Pokud jsou štětiny opotřebované, snadno se ohnou a plak neodstraňují.

Hra o čas 

Znáte to, ráno pospícháte do práce a večer už se těšíte do postele a nevědomky můžete čištění zubů odbýt. Ačkoliv nám zubní lékaři doporučují čistit si zuby dvakrát denně po dvě minuty, mnohdy jen ve spěchu přejedeme pár pohyby přes zuby nahoru dolů a do minuty máme hotovo. Pokud si ale zuby čistíme kratší dobu, nedostatečně odstraníme zubní plak. Při výběru kartáčku určitě oceníte dvouminutový časovač. Vyšší modely elektrických kartáčků mají dokonce časovač rozdělený na čtyři třicetivteřinové intervaly. Vyhnete se tak nerovnoměrné péči, kterou věnujeme především předním zubům, a pozornost přesuneme také ke stoličkám a vnitřním stranám zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kazy. Kartáček vás vždy vibrací nebo třeba světelným signálem upozorní, že je potřeba přesunout svou péči jinam. Nicméně ani dvě minuty by neměly být brány za jediné platné pravidlo. Zuby si zkrátka čistěte tak dlouho, dokud nebudete mít po jejich přejetí jazykem pocit, že jsou naprosto hladké.

Pomocník v ochraně dásní

Myslíte si, že čím více budete na zuby při čištění tlačit, tím lépe odstraníte nečistoty a dosáhnete tak zářivějšího úsměvu?  Tak na to raději zapomeňte. Ve skutečnosti si takovou technikou spíše uškodíte a můžete si dokonce způsobit krvácení dásní. Některé vyspělejší elektrické kartáčky disponují senzorem tlaku, který vás upozorní, jakmile budete na zuby a dásně vyvíjet přílišný tlak, ať už v podobě zpomalení pohybu hlavice kartáčku nebo změnou zabarvení kartáčku. Jednu z nejvyspělejších technologií v péči o dásně představuje v současné době Gum Guard. Tato revoluční technologie dokáže odhalit problémy s dásněmi, které bychom jinak nepocítili nebo jim nevěnovali pozornost.

Technologie čištění aneb souboj titánů

Jedna z nejdůležitějších věcí, podle které bychom si měli elektrický kartáček vybírat, je technologie čištění. Na trhu elektrických kartáčků dominují dvě technologie– oscilačně-rotační, případně oscilačně-rotačně-pulzační a sonická. Víme ale, v čem se od sebe liší? Přestože obě technologie zuby jednoznačně vyčistí lépe než běžný manuální zubní kartáček, je mezi nimi pár rozdílů.

Sonická technologie funguje na principu vibrací. Vibrace rozkmitají štětiny kartáčku, čímž dochází k čištění chrupu podobně, jako je tomu u manuálního zubního kartáčku. I zde totiž štětiny „stírají“ zubní plak a další nečistoty.

Oscilačně-rotačně-pulzačnítechnologie (jinak zvaná také jako 3D) funguje na principu pulzací, které plak narušují, a oscilačně-rotačních pohybů, které plak důkladně a šetrně odstraní. 3D technologie tak lépenež ta sonickádokáže odstranit nejen plak, ale také nežádoucí povrchovou pigmentaci, což ocení milovníci kávy, čaje či vína. Na pomyslném vrcholu v této kategorii stojí třeba řada Oral-B Genius 10000. Ta je navíc vybavena šesti čisticími režimy– ať už třeba na bělení zubů, na citlivé zuby, masáž dásní či čištění jazyka.

TIP:

Nové řady elektrických kartáčků nabízejí také propojení s vaším chytrým telefonem pomocí Bluetooth. Elektrický kartáček tak dokáže vašemu chytrému telefonu předat data o čištění zubů, ukládat vaše pokroky a zároveň vám poskytnout zpětnou vazbu o vašem čištění v reálném čase. Pomocí detekce polohy a snímání tlaku navíc aplikace pomáhá chránit dásně před příliš agresivním čištěním. A třeba aplikace Oral-B App zároveň poskytuje tipy a fakta týkající se péče o naše ústa. Čištění zubů tak bude efektivnější, a navíc vás bude bavit!

Dali jsme vám pár tipů, podle kterých se při výběru elektrického kartáčku můžete rozhodovat. Finální výběr je už na vás. Vybírat můžete i podle designu, barev nebo třeba i dalších vychytávek, které ke kartáčkům patří. Oceníte například designové pouzdro, ze kterého můžete v případě potřeby nabíjet i váš telefon! Zářivý úsměv oceníte nejen pod stromečkem, ale i po celý rok! Takže… Milý Ježíšku…

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama