reklama

Prodej baterií v prosinci roste o 40 %, Vánoce zvyšují zátěž na životní prostředí

reklama

Prodejci registrují v prosinci 40% nárůst poptávky po bateriích a akumulátorech oproti zbytku roku. Nejvíce jsou pořizovány do hraček, notebooků, dálkových ovladačů a meteostanic. Právě větší prodej baterií v předvánočním období přináší intenzivní zátěž na životní prostředí. Akumulátory totiž obsahují vzácné kovy i zdraví nebezpečné látky, jejich zvýšená produkce a nevhodná likvidace tak ohrožuje přírodu.

Období vánočních svátků a s ním spojené nákupy dárků jsou dle prodejců nejvýznamnějším obdobím celého roku, co se týká množství elektrozařízení uvedených na trh. S tím souvisí i nárůst prodeje baterií a akumulátorů pro dané přístroje. „V prosinci roste poptávka po bateriích do notebooků o 40 až 50 % oproti prodejům v letních měsících. Před Vánoci registrujeme i častější zájem o nákup spotřebních baterií,“ uvádí Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií a akumulátorů na českém trhu.

Zvýšenou poptávku po bateriích registruje i největší tuzemský e-shop Alza.cz. „Spotřební baterie se nejvíce prodávají v prvním a čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku. Nárůst oproti ostatním čtvrtletím je v tomto období až 40%,“ potvrdila trend Patricie Šedivá, tisková mluvčí největšího českého internetového obchodu Alza.cz. „V předvánočním období zaznamenáváme největší zájem o produkty na baterie v segmentu hračky. Následně v prvním kvartálu roste poptávka po bateriích pro již zakoupené nebo obdržené dárky, nejčastěji jde o ovladače, hračky, meteostanice, váhy a podobně,“ upřesnila Šedivá.

Odborníci varují, že produkce baterií do elektroniky dlouhodobě narůstá, a to v závislosti na častějším využívání těchto přístrojů v každodenním životě. Podle statistik skupiny REMA, jež zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení, se v loňském roce zvýšil počet baterií a akumulátorů uvedených na trh o bezmála 10 %. Narůstající produkce baterií i jejich zvýšený prodej v období Vánoc však výrazně zatěžuje životní prostředí. Baterie a akumulátory totiž obsahují mnoho vzácných a recyklovatelných kovů, jako je zinek, železo, mangan nebo nikl. Některé z obsažených látek – zejména rtuť, olovo a kadmium – jsou zároveň nebezpečné pro zdraví člověka.

„Je důležité, aby lidé pořízené elektrozařízení a k němu přiložené nebo v něm obsažené baterie následně odevzdávali k ekologické recyklaci a zpracování. Jejich nesprávná či zcela chybějící recyklace vede ke zbytečnému negativnímu dopadu a zatěžování životního prostředí, ohrožení zdraví občanů a v neposlední řadě i k plýtvání vzácných přírodních zdrojů,“ zdůrazňuje důležitost recyklace David Vandrovec, ředitel skupiny REMA. A doplňuje, že právě období vánočních svátků je nejnáročnější na sběr vysloužilých elektrozařízení, zejména pak starých baterií a akumulátorů. „V období Vánoc registrujeme dlouhodobě až dvojnásobné množství uvedených přenosných baterií a akumulátorů na trh. Jedná se zejména o baterie a akumulátory pro mobilní telefony, tablety, meteostanice, dálkové ovladače, počítačové myši nebo klávesnice,“ uzavírá Vandrovec.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama