reklama

Průzkum: dvě třetiny Čechů zanedbávají zubní hygienu

reklama

Jen necelá třetina lidí absolvovala v posledních 12 měsících alespoň jednou zubní hygienu. Tento preventivní zákrok je přitom ideální podstoupit dvakrát ročně. Zájem o ošetření u dentálního hygienika stoupá s dosaženým vzděláním a klesá s věkem. Problémem může být dostupnost lékařské péče, které je nedostatek především na malých městech. Respondenti z měst nad 100 tisíc obyvatel na zubní hygienu dochází více než lidé z menších obcí, kde bývá problém i se zajištěním akutních zákroků. Ukázal to průzkum, který pro pražskou kliniku Schill Dental Clinic  připravila agentura STEM/MARK.

Pokud jde o chození na preventivní prohlídky, jsou Češi vzorní. „Průzkum ukázal, že v posledním roce dorazili na toto vyšetření čtyři z pěti dotázaných respondentů. Daleko hůře ale dopadla oblast zubní hygieny, kterou ve stejném čase absolvoval jen každý třetí. Přitom je stejně důležitá – zatímco na prohlídku stačí dojít jedenkrát ročně, dentální hygienik by měl zuby ošetřit každý půlrok,“ vysvětluje zubní lékař Alexander Schill, zakladatel pražské kliniky Schill Dental Clinic.

Ústní dutina je vstupní branou do celého těla. Zanícené dásně či infekce, které jsou dlouhodobě zanedbávány, se krevním řečištěm mohou dostat do organismu, a způsobit například krvácení dásní, problémy s pletí či ledvinami. Mimo jiné dokážou poškozovat cévy, srdce, nebo dokonce zapříčinit potrat. „Pravidelná péče tedy není pouze estetickou záležitostí, důležitá je především ze zdravotního hlediska. O tom, že potřebujete zákrok zubního hygienika, svědčí, že cítíte povlak na zubech nebo se na nich objeví tmavý pigment. Signálem k rychlému objednání je i krvácení dásní, zápach z úst a obnažené krčky,“ radí doktor Schill.

Zubní hygiena pomáhá problémům zamezit

Dentální hygiena je soubor ošetření, jejichž úkolem je předcházet vzniku zubního plaku, kamene nebo kazu. Spolu s preventivní prohlídkou tak zajišťují, aby bylo prostředí v ústech zdravé a v dobrém stavu. Důležitá je totiž prevence a včasná diagnostika – odhalení vznikajícího onemocnění či kazu již v jeho počátečním stádiu.

Ukazuje se, že důležitým faktorem k absolvování zubní hygieny je dostupnost ošetření. „Zatímco ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel, kde je ordinací dostatek, dorazilo na ošetření 40 procent respondentů, v menších obcích je situace výrazně horší. V těch nejmenších do tisíce obyvatel pak zubního hygienika vyhledalo jen 22 procent lidí. Místní i okolní ordinace mají plno a je komplikovanější najít termín i na akutní ošetření, natož na preventivní zákroky. Často se dokonce vyplatí, aby se pacienti nahlásili k zubaři do většího města, dojížděli a měli jistotu, že se jim ošetření dostane,“ komentuje doktor Schill.

Zájem o absolvování zubní hygieny roste s dosaženým vzděláním, naopak klesá s věkem. Mezi 18. a 59. rokem dorazil na zákrok každý třetí, ze starších respondentů se k zájmu o ošetření přihlásila pětina.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama