reklama

Psí obezita, strašák, který může i zabíjet

reklama

Omezený pohyb, překrmování, rozmazlování a nevhodný výběr krmiva jsou nejčastější příčiny obezity u psů. Často chceme v dobré víře svému mazlíčkovi dopřát a nevědomky mu tím ubližujeme. Jak poznat, jestli pes trpí obezitou a jak se jí vyvarovat prozradil letitý odborník na krmiva Martin Pučálka.

„Vždyť já ho nepřekrmuju, dej si tady máš kousek šunky anebo vždyť náš Bobík vůbec nic nežere.“ Tak mnohdy může vypadat začátek obezity. Na první pohled, chceme pro svého parťáka to nejlepší. Ovšem na ten druhý, může mít „dopřávání dobrot“ ošklivé následky.  „I když se může zdát obezita neškodná, není tomu tak. Vzniká nadbytkem kalorií v kombinaci s nedostatkem pohybu. Obzvláště teď v době pandemie, kdy trávíme více času doma, je potřeba dbát na správnou krmnou dávku svého mazlíčka. Popřípadě omezit nezdravé pamlsky a přidat pohyb,“ doporučuje Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává. „Obezita má vliv na vnitřní orgány, podílí se na onemocnění srdce, dýchacího systému nebo na nemocech trávicího a močového ústrojí.“

On není tlustý, je jen dobře živený

Máte pocit, že se váš pes za poslední dobu lehce zakulatil? To, jestli je pes obézní poznáte snadno po hmatu či případně i pohledem. Každý pes by měl mít zúžený pas v oblasti trupu a žebra byste měli snadno nahmatat. Pokud je nenahmatáte a zúžený pas taktéž nevidíte je čas na změnu. „Postupně navyšte denní energetický výdej.  Přiměřeně k věku a zdravotnímu stavu psa přidejte více procházek, omezte nezdravé dobroty z lednice a piškoty anebo je, pokud možno nahraďte pamlskami přímo pro psy. Vhodné jsou například Doxneo bez obilovin, umělých konzervantů a barviv,“ doporučuje Pučálka. Dalším krokem k regulaci hmotnosti, pokud je pes v dobré fyzické kondici, je začít psí sport či různé agility.

Pokud je obezita větší, je vhodné vybrat granule typu light, které obsahují snížené množství tuků a jsou celkově méně energetické. Zároveň zpravidla obsahují i doplňky pro hubnutí, například L-carnitin, který urychluje spalování tuků, a také často i doplňky na klouby, protože pohybový aparát obézního psa je více zatěžován. Alternativně je možné vybrat i granule pro dospělé psy nebo granule pro všechny věkové kategorie, které mají nižší obsah tuku.

Stejně jako v případě obezity u lidí, i v případě psů je důležitá důslednost. Ta se vyplatí především v začátku, díky ní jsou vidět výsledky dříve, které mohou motivovat k další práci.

Pokud se podaří dosáhnout opět optimální váhy, váš pes se bude určitě cítit lépe a bude mít velkou šanci, že se dožije vyššího věku, než kdyby zůstal obézní. „Velmi bych ocenil, kdyby si lidé uvědomili, že strava má klíčový vliv na zdraví psa a netýká se to jenom psů obézních, ale všech. Pokud má být pes dlouhodobě v dobrém stavu, musí dostávat kvalitní krmivo,“ uzavírá Pučálka.

Tip pana Martina Pučálky, odborníka na krmivo: V případě velmi hladových psů nebo v případech, kdy se snížení váhy nedaří, je možné použít granule v kombinaci s konzervami. Konzervy obsahují větší množství vody a jen malé množství tuku. Pes se zasytí, ale získá z krmiva méně energie. V takovém případě je nutné zvolit správnou krmnou dávku krmiva. Krmná dávka granulí musí být snížena o přidanou konzervu. Tato varianta je také vhodná pro starší psy, u kterých se četněji objevují problémy s močovým ústrojím a vyšší příjem tekutin je žádoucí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama