reklama

Pucholt, Divíšková, Smoček, Abrhám, Fischerová. Legendy vzpomínaly na slavná šedesátá léta Činoherního klubu

reklama

Více jak padesát let po premiéře (březen 1966) legendární Smočkovy komedie Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho se splnilo přání režiséra a herce Jana Kačera a spisovatele a dramatika Vlastimila Venclíka. Nešlo o nic menšího, než že na prkna pražské Malostranské besedy dostali Vladimíra Pucholta a Ninu Divíškovu, aby si ještě jednou, i když pouze ve čtené formě, střihli Dr. Burkeho a Svatavu, přičemž roli Outěchové četl sám autor Ladislav Smoček. (Původně premiérově Jiří Hálek)

Jen pro připomenutí se sluší doplnit, že samotný příběh je situován do jednoho jediného staromládeneckého pokoje, jehož podnájemník, Zvonek Burke se nechce vystěhovat a tak raději všechny kolem sebe zabije a zavře do skříně. Beznadějně plný sálek Trick Baru v Malostranské besedě byl svědkem více jak hodinového „koncertu“ hereckých osobností, kterým zdárně sekundoval Ondřej Vetchý jako jakýsi moderátor celé hry.

„Po Vladimírově emigraci jsme se logicky viděli až z kraje devadesátých let, ale nikdy se nestalo, že bychom se znovu potkali u Burkeho. Dnes je to po více jak padesáti letech opravdu poprvé a já se vlastně poprvé stanu vedle autorství také hercem v tomto kusu,“ poznamenal k samotnému večeru Ladislav Smoček.

Vladimír Pucholt pak zavzpomínal, jaká při představení vyváděl alotria: „To nejmenší co mohu prozradit je, že jsem posléze začal na jevišti dělat hvězdy a přemety. V plánu bylo každé představení rozbít housle, ale to nám pak zakázali, protože to divadlo nechtělo platit.“ Na otázku, jak jeho herecké výkony hodnotily Vladimírovy děti a kolik z toho, co ve své původní vlasti natočil, rodina viděla, odpovídá Vladimír pro českého diváka poněkud překvapivě: „Kupodivu mé děti zjistily, až když byly poměrně starší, že jsem točil filmy a hrál divadlo a byl na druhé straně zeměkoule, v malé zemi, poměrně úspěšný. V celku to vzaly pozitivně a tatínkovy výkony nijak nehaněly. Pouze jednou se mne, dnes jedenačtyřicetiletý syn zeptal, jaké to bylo být slavný a točit filmy.“

Příjemný večer si nenechali ujít mnozí pamětníci slavných šedesátých let Činoherního klubu. Mezi mnohými herečka Táňa Fišerová nebo Josef Abrhám. Jen málokdo pak tušil, že příjemná, nakrátko ostříhaná a věčně usměvavá žena, je Pucholtova manželka Rosemary. Sluší se dodat, že pánové Jan Kačer a Vlastimil Venclík, pořádají pod názvem „Kačer,Venclík uvádějí“ mnohé další společenské akce, kterými se, podle jejich vlastního vyjádření, snaží probudit besední život na Malé Straně.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama