reklama

Rady lékárníků: Jak na popáleniny, cestovatelskou nevolnost a další letní patálie

reklama

První letní den je znamením blížících se prázdnin a dovolených. Během tohoto období lidé často přichází do lékárny pro radu spojenou s cestovatelskými zdravotními patáliemi. „Lékárny jsou velmi dobře dostupná zdravotnická zařízení, na která se podle všech průzkumů lidé s méně závažnými potížemi s důvěrou obracejí,“uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba.

Pozor na ostré sluníčko

Slunce naší kůži prospívá v několika ohledech. Zlepšuje její odolnost a schopnost regenerace, zmenšuje mikrobiální osídlení povrchu, zvyšuje prokrvení pokožky a hladinu vitaminu D. Pokud však svou kůži vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, snadno se můžeme spálit. „Ze slunečního záření sice nehrozí vážnější typy popálenin, přesto není vhodné se mu vystavovat, když je nejsilnější, tedy zhruba od 10 do 15 hodin. Nejvíce ohroženy jsou děti, jejichž kůže je citlivější,“ říká praktikující lékárník a zároveň viceprezident ČLnKMgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Nejúčinnější ochranou je prevence před spálením kůže a rizikem vzniku rakoviny kůže. „Použití opalovacích přípravků s dostatečným ochranným faktorem odpovídajícím fototypu daného člověka by mělo být v letních měsících samozřejmostí. Některé obsahují bambucké máslo nebo kyselinu hyaluronovou, které přirozeně zlepšují hebkost pokožky, jiné zase antioxidanty, které pomáhají ochraňovat kůži před negativními vlivy slunečního záření,“ vysvětluje viceprezident ČLnKMgr. Aleš Krebs, Ph.D. a dodává: „Mezi látky, které pomohou spálenou kůži zhojit a zregenerovat, patří zejména dexpanthenol zmírňující zánět a obnovující bariérovou funkci pokožky. Obecně jsou vhodné krémy a gely s vyšším obsahem vody, které pokožku příjemně zchladí. Dalšími výbornými hojivými prostředky na spáleniny jsou přípravky s obsahem aloe vera, k léčivům účinně tlumícím svědění a pálení pak patří antihistaminika.“ 

Cestovatelská nevolnost trápí asi 5 % lidí. Projevy lze ale zmírnit

Zdravotní problémy mohou některé pacienty sužovat již během cesty na dovolenou. Cestovatelská nevolnost neboli kinetóza je soubor nepříjemných příznaků, které lidem znepříjemňují nejen přesun dopravními prostředky, ale také volnočasové aktivity. „Cestovatelská nevolnost postihuje asi 5 % cestovatelů a projevuje se značně individuálně. Zpravidla je spojena s bolestí hlavy, nevolností či nadměrnou přecitlivělostí na pachy a zvuky. U těchto zdravotních obtíží lze zmírnit jejich projevy a zajistit komfortnější cestování,“ upozorňuje lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová.

Mezi preventivní opatření v rámci dopravy patří sezení po směru jízdy a zajištění dostatečného přísunu čerstvého vzduchu. Vhodné je také necestovat hladový ani přejedený a zařadit pravidelné přestávky. „Před rozvojem cestovatelské nevolnosti mohou pomoci léčiva dostupná bez lékařského předpisu, ten nejběžnější s účinnou látkou moxastin, či žvýkačky s dimenhydrinátem. Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má také zázvor,“popisuje prostředky, které jsou běžně dostupné v lékárnách, Mgr. Michaela Bažantová.

Lékárníci apelují: nezapomeňte přibalit na dovolenou lékárničku

            Dovolená není zárukou, že se nepřihodí žádné zdravotní problémy. Také na cestách je důležité mít po ruce alespoň základní léčivé přípravky a prostředky pro první ošetření.„Cestovní lékárnička by měla být vybavena s ohledem na místo, délku a charakter pobytu. Zásadní je počet cestovatelů, přítomnost dětí i chronických pacientů,“říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK, s tím, že v první řadě je důležité přibalit dostatečné množství pravidelně užívaných léků. Podle účastníků a charakteru cesty je pak vhodné do lékárničky zahrnout:

Léky proti cestovní nevolnostiOční přípravky ke zklidnění a dezinfekci oka
Léky proti bolesti a horečceDezinfekční prostředky
Léky proti průjmuProstředky na zakrytí ran
Léky proti alergiiTeploměr
Léky proti kašli a rýměRepelentní přípravky 
Léky na popáleninyOpalovací přípravky 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama