Rakousko nemá jen Spielberg: Na Salzburgringu vyrazily do sezony šampionáty Drexler-F3 a klasická DTM

Za proměnlivého počasí předvedly hlavní dvě třídy „1. Motorsportfestivalu na Salzburgringu 2020“, Drexler-F3-Cup a DTM-Tourenwagen Classic výborný motorsport. Napříč „coronovému zákazu“ se na stráních podél malebné dráhy sešly stovky fandů. Ve formuli 3 se před jejich zraky snažilo i několik Čecho-Slováků…

Formule 3

První závod sezony mohl na Salzburgringu obsolvovat oblíbeny Drexel-F3-Cup rakouského organizátora Franze Wösse. Do malebného Salzkammergutu přicestovalo zajímavé pole 18 vozů, ze kterého se s „dírou v motoru“ již po volném tréninku za tropického pátečního vedra rozloučili Bulhar Nikolaj Takev a po „výletu mimo první šikanu“ i Dallara F313 Vladimíra Netušila ze stáje Effective Racing pod vedením Jaroslava Kosteleckého.

Sobotní kvalifikaci ovládl za lehkého deště těsně Švýcar Thomas Aregger na Dallaře-VW F309 týmu Equipe Bernoise. Jen o dvě desetinky pomalejší byl jeho krajan Sando Zeller na voze Dallara-Mercedes F312 stáje jeho otce. Rychlý Srb Paolo Brajnik (PFM-Dallara-VW 317) zajel ptřetí čas před výborně naladěným Matějem Kacovským na Dallaře-Fiat 308 týmu HKC Academy. Pro mladého Čecha značil podnik debut v monopostu formule 3 a národní motokárový reprezentant se se silným vozem slibně přátelil, i když sám přiznal, že „na tomto sektoru ještě vidí potenciál.“

Oba nedělní závody se konaly za krásného slunečna, Paolo Brajnik ale nemohl nastoupit a tak se F3 stala na špičce čistě švýcarskou záležitostí. Zeller s Areggerem vyrazili do prvního závodu stejně dobře, jedouc vedle sebe. Ani v šikaně, která startovní rovince následuje, nechtěl ani jeden ze Švýcarů povolit – pro dva vozy tam ale nebylo místa. Po lehkém střetu šel Aregger do hodin a mohl hovořit o štěstí, že ho netrefil nikdo z ostatních. Šťastnější Sandro Zeller si poté dojel před Areggerem (měl co dohánět a předvedl krásnou stíhací jízdu) a dalším z početných krajanů, Thomasem Amwegem, pro jasné vítězství. Pro pohár si vlastně chtěl dojet také druhý Zellerův vůz s Ursem Rüttimannem v kokpitu, zkušený borec si ale chybou v šikaně utrhl spodek vozu a skončil jen šestý. „Dojet na trojce“, to byl i plán 17letého Kacovského, neděle se ale pro pražského jezdce proměnila ve zlý sen. „Motor na startu vypnul a mohl jsem vyrazit jen jako poslední. Za jízdy potom hlásil přehřátí a tak jsem drahý agregát po několika kolech raději odstavil,“ shrnul pilot mostecké stáje HKC. Do odpoledního závodu již nemohl nastoupit.

Z výborného výsledku se za to mohl těšit mladý Slovák Patrick Schober: „Jsem velmi spokojený. Podařil se mi dobrý start a pak jsem se honil s Maďarem Bertou. Nakonec jsem ho porazil a bylo z toho druhé místo ve třídě,“ hlásil jezdec formule ADAC týmu Procar.

Odpolední závod proběhl poklidněji. Jo Zeller ukázal ostatním hned od startu, že jede ve vlastní třídě a s přehledem vyhrál. Zbývající poháry si v jasných odstupech rozdělili znovu Aregger a Amweg. O souboje se proto postarali především jezdci třídy F-ADAC, kterou znovu vyhrál Němec Freymuth. Za ním ale Slovák Schober pěkně bojoval s Maďary Bertou, Michlem  a Rakušanem Groerem, což mu tentokrát vyneslo čtvrté místo ve třídě.

DTM-Classic

Velkými hvězdami doslova napěchovanému poli vévodily na rychlém rakouském okruhu v první kvalifikaci vozy BMW M3. Nejrychlejší čas zajela rychlá dvojice ex-pilotů DTM, Marc Hessel a Otto Rensing jen o 24 tisícin pomalejší byl legendární Harald Grohs na černém exempláři týmu Vogelsang Racing. Za dalším M3 Armina Dellkamma zajel čtvrtý čas populární Dán Kris Nissen (ex-Allen Berg tic-tac-Tauber BMW M3).

Ve druhé kvalifikaci však měli „Bavoráci dohousleno“: Peter Mücke nasadil svůj brutální Zakspeed-Ford-Capri turbo (ex-Klaus Ludwig z roku 1980) a s velkým náskokem a ještě větší párou agregátu zajel jasně nejrychleji před BMW M3 bratří Gregersenů.

První závod sezony 2020 absolvovaly vozy zašlých klasických šasů DRM a DTM v sobotu odpoledne na mokré trati. Mückeho Zakspeed Capri nestartoval a tak z pole-position vyrazil BMW M3 Dána Steffena Gregersena.

V prvním kole závodu se utrhlo trio BMW s Gregersenem, Dellkammem a Sessingem v kokpitech. Na čtvrtý Audi Markuse Reicha se tlačili ex-profesionálové Rensing, Grohs a Nissen. Bývalý tovární jezdec BMW Harald „Nippel“ Grohs předjel někdejší vůz Emanuela Pirra z Ingosltadtu jako první a o další dvě kola později se posunul na třetí místo. Netrvalo to dlouho a rozjetý 76letý Grohs byl bezprostřeně za oběma lídry. Chtěl pochopitelně víc – a chtěl moc: při akceleraci z vracečky Nocksteinkehre „ztratil“ záď a odložil drahocenný vůz (roku 1987 s ním osobně startoval v DTM) tvrdě do svodidel. Závod byl proto 4 kola před koncem přerušen. V závěrečném sprintu se bývalé hvězdy F3 Otto Rensing a Kris Nissen dokázali posunout kupředu. Výborný Rensing předjel lídra při posledním průjezdu Fahrerlagerkurve a vyhrál! Nissen skončil čtvrtý.

Nedělní závod byl vlastně jasnou záležitostí pro Mückeho senzační Zakspeed-Capri turbo. Zkušený, mimo hodnocení startující Berlíňan ujížděl soupeřům o 5s na kolo, koncem závodu ale zůstal na několik kol stát v boxech – asi měl na četnými chybami kolegů zaneřáděné trati obavy o svůj drahocenný speciál. Byla tedy cesta opět volná pro Rensinga, Gregersena, Nissena a spol.? Zpočátku to tak vypadalo, piloti BMW ale nepočítali s De Tomasem Panterou Franze Strauba. Němec svůj vůz nasadil teprve v neděli  a jeho plochá raketa s neuvěřitelně tlustýmu válci na zadní ose náhonu byla kolo od kola rychlejší. Úspěšně se prodral polem a závěrem za sebou nechal i rychlé Dány Gregersena s Nissenem.

Pole směl tentokrát doplnit hvězdný Prinz Leopold von Bayern, jehož BMW trpěl v trénincích poruchou spojky a nezajel čas. Bývalý tovární jezdec BMW ale „nechtěl nic rozbít“ a spokojil se s několika spektakulárními lety šikanou na dvou kolech.