reklama

Ředitel SIC: Na všem hledám jen to pozitivní

reklama

S ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC) Markem Špokem o nové strategii, jeho předchůdcích a pomáhání v době koronaviru.

„Naší vizí je Středočeský kraj jako bezpečné místo pro život v souladu s moderními trendy 21. století. Role SIC spočívá ve vytvoření inovačního prostředí a přínosu nových technologií, které pomohou v následujících letech tuto vizi naplnit,“ říká Marek Špok v rozhovoru u příležitosti výročí 5 let od založení SIC.

Jaká inovace vás v poslední době nejvíce zaujala?

Dřevěná kostka pro ovládání inteligentního domu, která zjednoduší život nejen majitelům chytrých domácností, ale i dětem a lidem s poruchou jemné motoriky. Jedním pohybem lze stáhnout žaluzie, zapnout televizi a zároveň zhasnout. Autorem je Středočech Tomáš Poláček, který za tento nápad získal první cenu v rámci soutěže T-Mobile Rozjezdy, které je SIC partnerem.

Mezi mé oblíbené inovace patří také výuka formou Maker kultury, kterou jsme zahájili pilotním projektem na střední škole v Rakovníku. Jeho cílem je rozvoj dovedností, kreativního a projektového myšlení mezi žáky i učiteli. Jednou ze základních pomůcek tzv. Maker Education je mikropočítač. V případě SIC se jedná o robotickou stavebnici Robot in a can (Robot v plechovce). Studenti tak mají možnost poznat přínosy kreativní ekonomiky a průmyslu 4.0.

Přístup lektorů ke studentům a schopnost vzbudit tímto unikátním stylem výuky zájem u mladých lidí jsou prostě fantastické.

Díky inovacím v technologiích nebo ve zdravotnictví se také úspěšně daří čelit pandemii koronaviru. Například výroba respirátorů či ochranných štítů na 3D tiskárnách. Využili jste nějak vašich zkušeností a znalostí inovačního prostředí během krizového období?

Ano, významně. Situace, které jsme čelili, nebyla jednoduchá. V SIC jsme se snažili společně s vedením Kraje okamžitě reagovat a vymýšlet řešení, která by pomohla lidem a firmám ve Středočeském kraji tuto krizi překonat, a to jak z dlouhodobého, tak z krátkodobého hlediska.

Zapojili jsme se do dobrovolnických činností, využili jsme našich kontaktů a komunikačních nástrojů pro bleskové informování veřejnosti a vzdělávání podnikatelů, propojili jsme technologické firmy a výzkumné ústavy, které pomohly např. zásobovat kraj ochrannými pomůckami a další pomocí. Jsem velice pyšný na celý tým SIC a způsob, jakým se nám podařilo snížit negativní dopady na ekonomiku i životy obyvatel Středočeského kraje.

SIC slaví v tomto roce 5 let od svého založení. Překvapilo vás něco, ať už pozitivně nebo negativně, od vašeho příchodu v listopadu 2019?

Nejvíce a zároveň pozitivně mě překvapil tým lidí, který v SIC máme. Moji předchůdci odvedli opravdu velký kus práce a vytvořili tým složený z proaktivních lidí, kteří se zároveň nebojí říct svůj názor, a to je vzácné.

V týmu pracují odborníci, kteří průběžně mapují, analyzují a následně navrhují konkrétní služby, projekty a programy. Od poradenství, přes networking, až po administraci dotačních programů. Za uplynulých pět let jsme získali cenné zkušenosti s mapováním inovačních i investičních příležitostí ve Středočeském kraji. Naši manažeři a analytici uskutečnili přes 350 individuálních hloubkových rozhovorů se zástupci firem, výzkumných organizací, škol a obcí, které nám pomohly porozumět problémům a výzvám, kterým čelí naši „klienti“. Kolegové se naplno věnují i aktuálními trendům jako je například zavádění vodíkové technologie v hromadné dopravě nebo třeba 5G sítě, které jsou skvělým řešením zejména v průmyslu a logistice. Rád bych zmínil i naši iniciativu v rámci posilování ochrany nemocnic ve Středočeském kraji v kontextu kybernetické bezpečnosti, která se stala jedním z důležitých témat současnosti.

Negativního mě nic nenapadá. Já sám se nepovažuji za negativního člověka a radši na věcech hledám to pozitivní (směje se).

Máte na závěr nějaké přání pro SIC k 5. letému výročí?

Všem svým kolegům bych rád popřál, aby nadále pracovali stejně aktivně, aby zůstali motivovaní, protože to, co dělají, je kus dobré práce, která má smysl a kterou Středočeský kraj potřebuje. Vizí naší nové strategie i nás samotných je Středočeský kraj jako bezpečné místo pro život v souladu s moderními trendy 21. století. Naše role spočívá ve vytvoření inovačního prostředí a přínosu nových technologií, které pomohou v následujících letech tuto vizi naplnit. Chceme přispívat k rozvoji podnikání i vzdělávání. Novými technologiemi pomáhat městům a obcím, např. s vodohospodářstvím nebo energetikou. Pěvně věřím, že během dalších let se nám to s podporou kraje i skvělého týmu SIC bude dařit.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama