reklama

Revoluce v korekci očních vad

reklama

Převratnou, a především funkční novinku pro oční operace, představila společnost ZEISS na lednové akci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Jedná se o chirurgický mikroskop ZEISS OPMI LUMERA® 700, který díky integrované technologii intraoperačního OCT (optický oční tomograf) a navigace dokáže výrazně usnadnit průběh operace u řady oftalmologických zákroků.

Ačkoli je česká oční chirurgie celosvětově na velmi vysoké úrovni, využitím této technologie může postoupit o další krok vpřed! Společnost ZEISS přináší na náš trh nový chirurgický mikroskop nazvaný ZEISS OPMI LUMERA® 700, který má přímo v konstrukci zařízení integrovaný optický tomograf ZEISS RESCAN® 700 a navigační systém a představuje tak začátek nové éry v chirurgických mikroskopech ZEISS. Svůj nový produkt představil ZEISS na lednové akci Live & Video Surgery v Ústřední vojenské nemocnici. Při této již tradiční lékařské akci snímaly kamery na operačním sále několik komplikovaných operací očí a obraz, v kombinaci s pohledem přímo do okuláru mikroskopu, byl přenášen v reálném čase do přilehlého auditoria, kde zákroky sledovalo na 200 odborníků. Mikroskop

Optický koherentní tomograf (OCT) se sice využívá k vyšetření očí již řadu let, dosud však poskytoval lékařům obrazové a datové informace pouze z předoperačních vyšetření, tedy například na monitoru počítače či výtisku vyšetření s tím, že tato data byla hodiny nebo i dny stará. Technologie intraoperačního OCT integrovaného do mikroskopu umožňuje zobrazovat tkáňové struktury oka projikované přímo do optiky operačního mikroskopu, tedy v reálném čase během operace. Přesnost a bezpečnost náročných zákroků je tak s použitím této technologie na nejvyšší současně možné úrovni.

Integrovaný optický tomograf ZEISS RESCAN® 700 poskytuje během operace mnohem více informací, díky nimž je možné vidět ve vysokém rozlišení optického mikroskopického řezu struktury předního i zadního segmentu oka tak detailně, jak to doposud nebylo možné. „Toto zařízení je schopné skenovat vrstvy oka na histologické úrovni a dát nám tak přehled o všech jeho tkáních,” popisuje výhody přístroje přednosta Oční kliniky 1. LF UK a ÚVN, doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc., FEBO. Je tedy mnohem jednodušší dosáhnout přesnějších výsledků, aniž by byl zpomalen postup zákroku či ohrožen samotný pacient. Součástí mikroskopu může být navíc příslušenství ZEISS CALLISTO Eye®, jež umožňuje zaznamenávat průběh vykonávaných procedur.

„Intraoperační OCT jsme nyní schopni využít u celé řady náročných mikrochirurgických zákroků,” vysvětluje využití nejmodernějších technologií docent Pašta a dodává, že „právě v souvislosti s používáním intraoperačního optického koherenčního tomografu výrazně vzrostly možnosti sítnicové chirurgie, kdy OCT umožňuje lékaři radikálně zvýšit intraoperační rozlišitelnost tkání, urychlit a výrazně zpřesnit mikrochirurgický zákrok ve sklivco-sítnicovém prostoru.“

Unikátní mobilní mikroskop ZEISS OPMI LUMERA® 700 nabízí přesnou kontrolu skenované oblasti a umožňuje posouvání obrazu do jisté míry nezávisle na zorném poli operačního mikroskopu. Obraz z mikroskopu či integrované kamery lze sledovat i na 22” monitoru, což umožňuje ostatním členům týmu vidět přesně to samé, co vidí chirurg a mnohem efektivněji tak sledovat postup vykonávaného zákroku.

Samotný mikroskop ZEISS OPMI LUMERA® 700 je výhodný pro široké spektrum operací očních vad, například:

Katarakta: všechny struktury předního segmentu oka bezchybně viditelné s velkou hloubkou ostrosti.

Glaukom: speciální optický systém umožňuje zřetelný a detailní přehled zorného pole, ale zároveň oko nezatěžuje nadměrným osvícením.

Zákroky na sítnici: neinvazivní adaptabilní vizualizační systém poskytuje podrobné informace o dané struktuře oka.

Rohovkové operace: díky integrovanému OCT i keratoskopu je možné operovat rohovkové vady na nebývale vysoké úrovni.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama