reklama

Režisér Tomáš Magnusek roztáčí nový seriál, rozšiřuje své Herecké muzeum a taky hubne!

reklama

Tomáš Magnusek je tak trochu přírodní filmařský úkaz. Nevystudoval ani herectí, ani režii ani jinou filmovou složku některé z akademií, přesto je úspěšným režisérem, scénáristou i producentem a v některých snímcích si také zahrál. Momentálně však bodrý a “plnorostlý” filmař roztáčí nový seriál, chystá další film a k tomu všemu ještě i hubne. 

Dnes 34letý režisér, producent i scénárista dokázal něco, o čem se mnohým, dalo by se říct “slavnějším“ i zkušenějším a dokonce podle některých uznávanějším režisérům nepovedlo – dostat před kameru herecké legendy. Někteří už bohužel nejsou mezi námi, jako Ladislav Chudík, Lubomír Kostelka, Antonie Hegerlíková, Vladimír Čech, ale právě i díky Magnuskovi si mohli na sklonku života zahrát. Jiné osobnosti naopak před kameru po létech vrátil, jako třeba Reginu Rázlovou… Nicméně Tomáší Magnuskovi se podařilo dostat do svých filmů a seriálů celou řadu zvučných jmen.

Už v roce 2009 natočil Tomáš Magnusek svůj první film plný osobností s názvem Pamětnice. Sešlo se v něm na 22 hereckých legend, jako třeba Zita Kabátová, Josef Somr, Lubomír Kostelka, Libuše Švormová, Stanislav Zindulka, Jan Skopeček, Antonie Hegerlíková… Pak se pustil do filmů, které jako jedny z mála opravdu reálně mapují romskou problematiku na školách s názvem Bastardi. První dva financoval a podílel se produkčně, třetí sám režíroval. Vysloužil si za to jak slova velkého uznání, tak i kritiky a nadávek do rasistů a podobně.

„Je to až komické, protože s Romy nemám problém, moje žena je dokonce napůl Romka a ti Romové, kteří hráli, to rozhodně nepovažovali za projev něčeho takového. Hodně jsem se inspiroval i vlastními zážitky coby učitele,” prozradil filmařský samouk Magnusek.

Pro televizi Barrandov pak udělal velmi povedený, skvěle obsazený a úspěšný seriál Stopy života a povedlo se mu něco nevídaného. „Je pravdou, že se mi díky tomu podařilo před kameru dostat úžasné herce, kterých si nesmírně vážím profesně i lidsky, jako jsou Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou, Jan Kačer s Ninou Divíškovou, Jana Třísku, Valentinu Thielovou a mnohé další. Když jsem je původně oslovoval, počítal jsem s tím, že mi logicky řeknou, že ne, ale nestalo se tak. Nikdo mi neodmítl a o to si toho více vážím,” říká Tomáš Magnusek, autor a režisér i zatím svého nejnovějšího počinu s Jiřím Lábusem a Martinem Dejdarem v hlavních rolích s názvem Kluci z hor. Ten TV Prima odvysílá 21. ledna večer

„Ten film se, musím neskromně říct, velmi povedl. Kdo ho viděl v kině, řekl mi nebo napsal, že je to nádherný příběh ze života. On opravdu ze života je, stejně jako doposud vše co jsem natočil. Potěšilo mě, že i mnohdy obávaná kritička paní Spáčilová napsala veskrze pozitivní hodnocení právě na tento film,” podotkl rodák z východočeského Náchoda Tomáš Magnusek.

Z toho, že občas naráží na kritiku, slova neuznání a místy až zlobu, si  Magnusek zase tak moc nedělá a jde si dál za svým. „Nedělám filmy pro kritiky nebo jiné režiséry, ale pro diváky. Samozřejmě, že mi není jedno, co ti kritici píší a říkají, ale beru si z toho ponaučení a více nad věcmi přemýšlím. Myslím si však, že jedině sám divák může být tím správným a objektivním kritikem. Buď na film přijde a líbí se mu, nebo ne a už se na něj nikdy nepodívá, i kdyby měl  desítky cen. V tomto ohledu strašně moc držím palce Zdeňku Troškovi, kterého si velmi vážím už proto, že nenajel na tu vlnu “líbivosti” jen pro někoho, ale chce mít v kinech a před televizní obrazovkou diváky, což se mu skvěle daří. Já si ze všeho snažím brát to dobré a naopak mě to ještě více posouvá dál,” vysvětluje muž, který dokázal, že když člověk něco chce a jde si za tím, může se mu to podařit.

„Momentálně začínám točit nový seriál. Je to takový “český Dallas” s pracovním názvem Čechovi, který se mi zase podařilo obsadit skvělými herci, na což jsem snad právem hrdý. Je to zase věc ze života a možná budou diváci velmi překvapeni, jaké zápletky a s jakým rozuzlením tam na ně čekají. Více však zatím prozradit nemohu…” řekl s úsměvem Tomáš Magnusek.

V hlavních rolích se objeví třeba Kateřina Macháčková, Miroslav Mejzlík, Petr Batěk, Libuše Švormová, Regina Rázlová, Martin Dejdar a mnozí další, pro diváky i producentské partnery atraktivní jména.

Kromě toho, že se Magnusek věnuje filmařině, je také předsedou Obce spisovatelů. Před dvěma lety vybudoval se svou ženou a přáteli Herecké muzeum Viktorka v Babiččině údolí. Nejenom, že tím zachránil desítky let chátrající secesní vilu, které horzila zkáza, ale dokázal filmovým i televizním fanouškům přiblížit jejich herecké vzory a legendy způsobem, kterým se to doposud nikomu nepovedlo.

„Pro muzeum jsme už získali řadu artefaktů, které nám umělci sami zapůjčili nebo věnovali. Za zmínku asi stojí, že tím prvním byl nedávno zesnulý Lubomír Kostelka. Když jsem byl na jeho pohřbu, velmi mě zamrzelo, že tam v podstatě až na dvě výjimky nepřišel nikdo z jeho profese, z kolegů.. Přitom pan Kostelka byl opravdu herecký bard, PAN HEREC,“ povzdechl si režisér.

Muzeum, kde nechybí ani penzion s wellness, navštívily už desítky tisíc lidí. Magnuskovi se kvůli němu na roky zadlužili. „Strašně moc mi s tím pomohl a pomáhá Martin Dejdar, který je stejný nadšenec a riskartér, jako já. Ale ničeho nelitujeme a máme radost z toho, že Viktorku navštěvuje celý rok stále více lidí, že se jim tam líbí a vrací se. Na příští rok už tam máme připraven opravdu bohatý program. Každý měsíc tam jsou nějaké osobnosti, herci, zpěváci, besedy, vaření a chystáme i vlastní festival,“ vyjmenoval plány Magnusek, kterému mnozí drží palce a tleskají za to, s jakým nadšením vše, do čeho se pouští, dělá. Režisér, pověstný i svou láskou k jídlu, jde poslední hodně do sebe a úspěšně pod odborným dohledem hubne! „Musí to jít a jsem za to rád. Člověk má hned víc energie a neni tak unavený…,“ podotkl plnorostlý filmař.

„Tomáš Magnusek je neskutečně milý, pracovitý, šikovný člověk, kterému se kromě jeho filmů a seriálů, jenž se divákům opravdu líbí, podařilo něco výjimečného. Herecké muzeum je dnes již fenoménem. To je něco úžasného a je tam neustále plno. Svůj pověstný klobouk smekám před vším, co tento mladý kolega dělá, protože to opravdu není časově ani finančně jednoduché. A on si přitom vůbec nestěžuje, nenaříká, vždy jen mluví s nadšením o tom, co udělal, co se zase povedlo a padá z něj jeden nápad za druhým,” vysekl Magnuskovi poklonu další herecký a dabérský bard Jan Přeučil, který si i s manželkou Evou Hruškovou měl možnost v některých jeho věcech zahrát a i v novém seriálu mají své místo.

Tomáš Magnusek, jehož životní krédo zní: “Účelem mé práce je otevřít svět filmu lidem, pro které to může být splněním snu,” , má v plánu natočit v brzké době i další dvě věci, o nichž má už jasnou představu, jak budou vypadat. Jen o nich blíže zatím nechce mluvit. „Až přijde ten pravý čas, moc rád se s tím ‚pochlubím‘. Tak držte pěsti, ať se všechno podaří,“ dodal s prosbou Tomáš Magnusek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama