reklama

Režisérka a scenáristka Agnieszka Holland převzala čestný titul doctor honoris causa AMU

reklama

Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci se dnes, ve čtvrtek 23. března, stal dějištěm slavnostního zasedání Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze, konaného při příležitosti udělení čestného titulu doctor honoris causa Agnieszce Holland.

Proslulá polská režisérka a scenáristka převzala stvrzující diplom a zlatou medaili AMU z rukou prorektora AMU Filipa Suchomela. Udělení čestné hodnosti doktorské někdejší studentce FAMU a současné režisérce světového jména Agnieszce Holland je oceněním její dosavadní tvorby v oblasti filmového a televizního umění.

Přijetím čestného titulu doctor honoris causa AMU se Agnieszka Holland po letech symbolicky vrátila na svou Alma Mater, jejíž Filmovou a televizní fakultu absolvovala v roce 1971. V projevu, který při této příležitosti pronesla, zavzpomínala na vloni zesnulé mimořádně inspirativní režiséry Andrzeje Wajdu a především Jana Němce. Němcův film Démanty noci označila za zřejmě nejpoctivější umělecké zpracování holocaustu, motivu, který se stal zásadním tématem jejích filmů. „Zdá se, že historie se točí v kruhu. Že očkování druhou světovou válkou a holocaustem již přestává působit. Že lidstvo se znovu ubírá na temnou stranu – na stranu nenávisti, vyloučení, autoritářství a pohrdání. Brutální síly a měkkého zbabělství. Mohou tomu umělci a filmaři nějak zabránit? Pochybuji. Ale nemáme jiné východisko, než to dál zkoušet. I kdyby to měl být jediný hlas na poušti,“ apelovala v závěru své řeči na slavnostním zasedání Umělecké rady AMU Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland je v pořadí třetí významnou osobností, kterou AMU ocenila při příležitosti 70. výročí své existence. Za Divadelní fakultu získal v říjnu 2015 čestný doktorát režisér a dramatik Ladislav Smoček a za Hudební a taneční fakultu v únoru 2016 dirigent Jiří Bělohlávek. Prvním čestným doktorem v dějinách AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama