reklama

Román Jana Kmenta Bludiště cti připomíná v rodinném příběhu události roku 1968

reklama

Román Bludiště cti vypráví příběh české rodiny a citlivě přibližuje osudy jejích členů za druhé světové války, v koncentračním táboře, v padesátých letech a zejména, v době srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Spisovatel Jan Kment v autobiografické próze zachycuje společenskou změnu po roce 1948 – bez výmluv, iluzí, démonizování jedněch a heroizování druhých.

Vadim, hlavní hrdina knihy, je voják z povolání a zároveň intelektuál, filozof, a tak trochu nepraktický nešika s rozsáhlými znalostmi. Kamila, jeho budoucí manželka, je za války zatčena kvůli amatérské odbojové činnosti. Lituje, že trpí za tak málo. Po válce se úporně snaží posunout na společenském žebříčku výš. Vadim s Kamilou jsou rodiči dvojice sourozenců, z níž syn je přiznaným vypravěčem knihy. Události srpna 1968 drtivě ovlivní nejen Československo, ale změní i směřování života této rodiny…

Autorův literární styl evokuje tehdejší život hlučného velkoměsta i poetického, klidného venkova a s vnitřní opravdovostí vykresluje lidské povahy, třeba jen jednou větou dialogu, popisem hnutí v obličeji, němou reakci, která probíhá kdesi pod povrchem v lidském nitru. Kniha vyjde v nakladatelství Práh v srpnu 2018, tedy v době, kdy si budeme připomínat 50 let od sovětské invaze.

Jan Kment se narodil začátkem šedesátých let v rodině důstojníka armády a středoškolské ruštinářky. Dětství a mládí prožil v pražském Karlíně. Vyučil se grafikem, později vystudoval literaturu, divadlo a sochařství. Vystřídal řadu nejrůznějších zaměstnání, od skladníka, výtvarníka pro dětské divadlo až po architekta. Ve dvaceti letech začal psát poezii a krátké povídky. Spoluzaložil literární skupinu Moderní analfabet, publikoval převážně časopisecky. Jeho prozaickou prvotinou je kniha vzpomínek na školní léta Čéťové a zloději, kterou doprovodil vlastními ilustracemi a jež vyšla v roce 2015. Román Bludiště cti je jeho druhou knihou.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama