reklama

Rozhovor s floristkou květinářství Papavera Dianou Shatatovou – březnové tipy na květiny nejen na MDŽ

reklama

Slovo Papaver byste našli v latinském slovníku a zároveň na letních polích, které každoročně zbarvuje do červena – česky je to všem dobře známý vlčí mák. Ten je pro svou krásu, křehkost a pomíjivost zakladatelce sympatický natolik, že po něm pojmenovala své květinářství, a dokonce si ho nechala vytetovat na nohu.

Diany životní vášeň k přírodě ji dovedla až k myšlence otevřít vlastní květinářství. A protože ze všech květin má nejraději divoké luční kvítí, rozhodla se točit sortiment hlavně kolem něj.

Mezinárodní den žen versus valentýnský svátek všech zamilovaných. Kdo z tohoto „souboje“, měřeno poptávkou po květinových darech, vychází vítězně?
Je to celkem vyrovnaný boj, ale v posledních letech vítězí MDŽ. Květiny při něm kupují jak ženy ženám, kolegové kolegyním, tak i děti pro své maminky.

Po generace platila rovnice MDŽ = karafiáty + asparágus. Preferují tuto retro kombinaci muži i dnes, ať už z nostalgie či recese, nebo na MDŽ volí častěji jiné květiny?
Ano, karafiáty se opět vracejí a my je máme v oblibě. Už to není klasický žíhaný karafiát s asparágusem zabalený do fólie, při kombinaci jednobarevného karafiátu s eukalyptem vzniká opravdu krásná kytice, která dělá radost dlouhou dobu. Velká poptávka je také po jarních květinách, které mají v tuto dobu sezónu – tulipány, pryskyřníky, frézie a sasanky.

Panují ve floristice aktuální trendy? A co je tedy momentálně IN – konkrétní květiny, vazby, barvy, vůně…?
Myslím, že každé květinářství má svůj vlastní trend či květiny, které upřednostňuje. My se specializujeme na luční kvítí a sezónní květiny.

Pro mnoho lidí je teď mantrou slůvko LOKÁLNÍ, nakolik se to projevuje při nákupu květin?
Ano, slovo lokální je velice oblíbené, ale udržet ho celoročně v květinářství není až tak snadné. My řezané květiny dovážíme převážně z Holandska a během letních měsíců se snažíme více využívat lokálních zdrojů.

Coby zkušená floristka jistě ovládáte květomluvu, řeč květin. Které kvítko byste doporučila právě na MDŽ, chceme-li vyjádřit úctu, respekt k ženě.
Když přihlédneme ke květomluvě, vhodný je již zmiňovaný karafiát, ale musíme si dát pozor na barvu. Doporučuji bílou a růžovou, které vyjadřují upřímnost, lásku a přátelství. Na druhou stranu nevhodné jsou žlutá a fialová, které vyjadřují pyšnost a zklamání. Ovšem my na to máme jednoznačný názor – každá květina ženu potěší.

Květinářství Papavera je na trhu už déle než deset let, kromě kamenného obchůdku s úspěchem provozujete i e-shop. Překvapilo vás někdy nějaké přání, požadavek ze strany zákazníka?
Jak říkáte, jsme na trhu více jak 10 let, a proto už nás asi žádné přání nezaskočí, vše děláme s láskou.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama