Rozhýbejte svoji páteř i při sedavém zaměstnání

Světový den páteře připadá každoročně na 16. října. Jeho cílem je zaměřit se na zvyšování povědomí o bolesti zad a jiných problémů páteře. Pro letošní rok je téma „Získejte aktivní páteř“. V rámci aktivit, které během tohoto týdne probíhají po celém světě je důraz kladen právě na aktivní páteř a dobré držení těla. Jak to ale udělat, když máte sedavé zaměstnání?

Mnoho lidí dnes trápí problémy se zády. Důvodem je špatné držení těla, dlouhé hodiny u stolu a nedostatek pohybu. „Průměrně u počítače sezením trávíme 40 hodin měsíčně a někteří i daleko více. Není tak divu, že dvě třetiny z nás trápí různé bolesti. Nejčastější příčinou je nevhodné sezení“, říká terapeutka Dana Hodanová ze Studia Danah. Sedavé zaměstnání s sebou nese různá rizika. Doktorka Charlotte Edwardson, jedna ze skupiny vědců University of Leicester uvádí: „Sedavé zaměstnání je specificky spojeno se zvýšeným rizikem diabetu, bolestí zad, páteře, ale i kardiovaskulárními potížemi a psychickými problémy.“ To, že z dlouhého sezení bolí záda potvrzuje i statistika Ústavu zdravotnických informací v České republice. Z průzkumu vyplývá, že každý, koho bolavá záda trápí marodí v průměru až 70 dnů v roce. Nemoci pohybového aparátu dosahují prvenství v celkovém objemu prostonaných dní. Tyto absence se pak projeví i nejen na platech zaměstnanců, ale i na obratech firem.

Na celém světě dnes probíhají akce, během kterých se odborníci zaměřují na důležitost pravidelného sportování, dobrého držení těla a zdravých pracovních podmínek. Osobní terapeutka Dana Hodanová říká:„Jestliže trávíte většinu svého pracovního dne u počítače, potom dodržujte několik pravidel. Zaměřte se na nastavení monitoru, dodržujte pravidlo pravých úhlů. Určitě se vyplatí investovat do kvalitního stolu. V rámci aktivní páteře doporučuji polohovatelný stůl, u kterého můžete pravidelně střídat sezení a stání.“

Monitor by měl být v úrovni očí, ale zároveň nestát přímo před vámi. Je potřeba dávat pozor na vychýlení do stran. Co se týče pravidla pravých úhlů, tak chodidla by měla ležet celou plochou na zemi, nohy držte od sebe na šířku pánve, ohnutí v kolenou by mělo svírat také úhel 90 stupňů. Pravý úhel by měl zůstat i mezi trupem a stehenní kostí, to zajišťuje vzpřímené držení těla. Ani mezi předloktím a paží byste na něj neměli zapomínat.

NAPSAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno