reklama

Sdílíte domácnost se čtyřnohým mazlíčkem? Tipy, jak eliminovat zvířecí chlupy a alergeny

reklama

Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, tak máte jistě problém se zvířecími chlupy v domácnosti, především v době línání. To se zpravidla objevuje na podzim a na jaře. O srst je ale důležité pečovat po celý rok, především u psů, kteří žijí v domácnostech. Ti totiž mohou mít sklony k línání po celý rok.

Sdílíte-li domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v prachu také zvířecí alergeny. Ty mají velmi malé rozměry a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie vznikají na kočičí a psí alergeny, které nezpůsobuje samotná zvířecí srst, ale alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy.

Základem je péče o srst

Eliminovat zvířecí chlupy a alergeny lze za pomoci speciálních přípravků a pravidelné péče o zvířecí srst. Dobrou prevencí u hrubosrstých psů je trimování, u psů s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování. Tím se zbavíte nejen přebytečných chlupů, ale budete také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a tím trochu zmírníte její vypadávání. V době línání vyčesávejte každý den.

Během roku pak stačí jednou týdně. Psa je také praktické v období línání vykoupat. Přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně, a ne na vašem koberci. Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo. „Psovi neprospívají granule s obsahem obilnin. Vhodné jsou grain-free produkty, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání,“ doporučuje odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Nepodceňujte pravidelný úklid

Pro domácnost bez zvířecích chlupů a přemnožených alergenů je důležitý také pravidelný úklid, především utírání prachu a časté vysávání. „Pozor ale na robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, přesto víří prach v místnosti, a ty nejjemnější částečky s alergeny se vracejí do místnosti. Prach se proto po vysávání usazuje zpět na nábytku i podlahách.

Funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny okamžitě odvádí mimo vysávané místnosti,“ upozorňuje Jiří Najman z Čistýdomov.cz.

Praktickým doplňkem jsou i elektrostatické rukavice, které efektivně zachycují zvířecí chlupy a redukují alergeny. Lepkavá vrstva vytvoří elektrostatický náboj, který umožní zachytit všechny zvířecí chlupy tak, že je poté můžete bez problému sebrat a vyhodit. Rukavice pomáhají odstranit zvířecí chlupy z nábytku, textilií a z jiných těžko přístupných míst, kam nedosáhne vysavač. Rukavice lze zakoupit například na www.krmiva-pucalka.cz od 259 Kč.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama