reklama

Jak se perfektně vyfotit mobilním telefonem? Víme, jak na to!

reklama

Dnes je už celkem běžné, že většinu fotek, které vyfotíte, pořídíte svým mobilním telefonem. Už dávno se však nejedná „jen o mobil“. Už to tedy není tak, že fotky z telefonu nejsou moc povedené. Dnešní telefony jsou technicky na vysoké úrovni a zvládnete s nimi s trochou cviku vytvořit takové snímky, ke kterým se budete rádi vracet, ale také se s nimi budete chít chlubit. Stačí jen dodržovat pár základních pravidel. Byla by přeci škoda si své snímky zbytečně kazit, no ne?

  1. Dávejte si pozor na celkovou kompozici, a to ať už fotíte selfie, nebo někoho dalšího. Před tím, než stisknete spoušť, zkontrolujte, zda někomu něco „neroste z hlavy“, zda se v záběru nelze vyhnout zbytečným kusům nábytku, kabelkám na zemi, odpadkovému koši v pozadí nebo třeba hloučku dalších kamarádů, které právě na fotce mít nechcete. Pokaždé zkuste najít ten nejlepší úhel, aby byla výsledná fotka co nejčistší.
  2. S kompozicí souvisí další nešvar, který zbytečně fotky kazí. Jsou jím „usekané“ ruce, nohy a někdy dokonce hlavy. Je škoda, když máte na první pohled pěknou fotku, ale při bližším pohledu zjistíte, že má někdo useknutý kousek hlavy nebo konečky prstů. Ano, bližší záběr je mnohdy lepší než celek. Ale dávejte si pozor, abyste ruce a nohy „řezali“ vždy pod kloubem, tedy pod kolenem nebo loktem.
  3. Zkuste momentku zachytit bez blesku. Jsou samozřejmě situace, kdy to nejde. Ale bez blesku vypadá vše na fotce přirozeněji a lépe. Blesky také často osvětlí jen to, co je v přední části záběru. Pokud to jde, klidně si telefon podepřete nebo jej rovnou položte, aby se netřásl a fotka vyšla ostrá.
  4. Všechny mobilní telefony dnes umějí soustředit ostrost ve vybrané části záběru. Pokud to není vyloženě záměr, vždy ostřete na obličej, při bližším záběru dokonce na oči.
  5. Určitě využívejte speciální efekty, které vaše fotky ozvláštní. Nemluvíme teď o kreslených králičích uších nebo srdcích všude kolem obličeje. Například smartphony Honor 8 či Huawei P9 mají duální fotoaparát, se kterým vykouzlíte hotové divy. Díky dvěma čočkám vyfotíte například portrét tak, že bude tvář ostrá, ale pozadí efektně rozmazané. Zvlášť na barevném pozadí to vypadá moc hezky a profesionálně.

Když už máte fotku hotovou, nebojte se využívat aplikace na úpravu fotek. Každé fotce prospěje, když ještě upravíte ostrost, zesvětlíte stíny, oříznete ji, oživíte barvy nebo odstraníte zažloutlý odstín vznikající při umělém osvětlení. Výborná jsou například aplikace Snapseed a Aviary, ale většina smartphonů má základní editor fotek vestavěný.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama