reklama

Sezonu Baletu ND Brno otevírá světová premiéra Chvění

reklama

První premiérou nové sezony souboru Baletu Národního divadla Brno bude 10. listopadu v Janáčkově divadle nové autorské představení Petra Zusky nazvané Chvění.

Dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze a jeden z nejvýraznějších českých choreografů současnosti Petr Zuska si pro svou choreografii vybral jak pozoruhodnou hudební předlohu, tak i téma. Na hudbu úvodní věty 3. symfonie Henryka Góreckého a Chvění Jiřího Pavlici, nahrávky v interpretaci Hradišťanu, Filharmonie Brno, Altai Kai a Jumping Drums, rozehrává kreaci, jejíž obsah byl mimo jiné inspirován básní Vladimíra Holana Poslední. Báseň charakterizuje pocity, které člověk, jenž je součástí našeho světa počátku 21. století, vnímá v této změnami zmítané době daleko intenzivněji než kdykoliv dříve.

V předchozích letech Petr Zuska pro brněnské Národní divadlo vytvořil tři pozoruhodná díla – Sonátu pro housle a klavír Leoše Janáčka, Mariin sen na hudbu C. Saint-Saënse, C. Pugniho a D. M. J. 1953–1977 na hudbu A. Dvořáka, B. Martinů a L. Janáčka. Poslední choreografie získala hlavní cenu v soutěži současné baletní tvorby 2001–2004, posléze se stala součástí repertoáru Národního divadla v Praze a v roce 2014 byla uvedena v Boston Ballet v USA.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama