reklama

Situace ve školství? Stále horší

reklama

Nedostatek kvalifikovaných učitelů je evergreenem konce prázdnin již několik let, ale situace se bohužel stále zhoršuje. Z mnoha škol jsou slyšet hlasy, že personální problémy jim neumožní zajistit kvalitní výuku a že pokračuje odliv učitelů do soukromého sektoru. Jaká je situace ve školství podle údajů pracovního portálu Profesia.cz?

V polovině letošního června vydal Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu studii, ve které upozorňuje, že čeští učitelé jsou placeni nejhůř ze všech vyspělých zemí sdružených v OECD. Podle dat této organizace mají příjmy na úrovni 56 % průměru platu vysokoškolsky vzdělaných lidí, průměr OECD je nad osmdesáti procenty.

„Za špatnou situací ale stojí i odklad řešení kariérního řádu ve školství,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz. „Mladí učitelé tak hledají lepší perspektivu mimo obor. Z veřejně přístupných údajů UK a ČSÚ vyplývá, že do škol nastupuje necelá polovina absolventů pedagogických fakult a více než čtvrtina jich do pěti let ze školství odchází.“

Pokud se na situaci podíváme z pohledu počtu pracovních nabídek na Profesia.cz, vidíme, že zatímco oproti loňsku množství nabídek většinou neklesá nebo roste, počet reakcí na ně klesá. Konkrétně v oboru učitel bylo nabídek v první polovině letošního roku stejně jako v předcházejícím roce, o asistenty a vychovatele byl zájem dokonce násobně větší. Zájem o nabízená místa byl výrazně nižší jak ze strany učitelů (o 13 %), tak zejména vychovatelů (o 37 %), asistentů (o 52 %) a speciálních pedagogů (o 55 %). Situace se poněkud liší v Praze, kde se počet reakcí na nabízená místa nezmenšil.

Ale ještě jednou k platům ve školství – jednoznačné celorepublikové porovnání platové úrovně ve školství je značně problematické. Zatímco oficiální zdroje uvádějí, že v porovnání s celostátní úrovní se učitelé pohybují na 105 až 110 % průměrné mzdy, podle údajů pedagogické komory jsou dokonce pod její úrovní. Obojí je velmi málo s ohledem na to, že většina českých zaměstnanců nemá vysokoškolské vzdělání, které učitelé podle zákona mít musejí.

Představu o reálných platech ve školství nám poskytnou údaje portálu Platy.cz, kam informace o svých hrubých mzdách včetně odměn zadávají jednotliví návštěvníci. Z pohledu regionů jsou na tom nejlépe učitelé v Praze, Středočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kde je průměrný plat 25 000 Kč a více. Na opačném konci žebříčku jsou kraje Jihočeský, Vysočina, Královehradecký a Olomoucký, kde se průměr pohybuje mezi 22 500 a 23 500 Kč (uvádíme medián průměrných hrubých platů).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama