Skvělé fotky krajiny v deseti jednoduchých krocích

Ať už během léta vyrážíte na výlety do české přírody, nebo cestuje na dovolenou do exotiky, je to právě krajina, co budete určitě chtít zvěčnit na svých fotkách. Krajinářská fotografie je samozřejmě z velké části věcí kreativity stejně, jako každé jiné umělecké odvětví. Zároveň ale existuje řada prověřených postupů a pravidel, které se hodí dodržovat, protože pomáhají k ještě lepšímu výsledku. Zde jsou některé z nich.

Fotoaparát a optika jsou základ
Je možné, že se pěkná fotka povede i z telefonu, pokud ale chcete fotit snímky, které opravdu vyniknou, investice do kvalitního fotoaparátu.
Při výběru se zaměřte na to, aby přístroj:

  • dokázal vytvořit špičkové snímky jak za jasného světla, tak i za zhoršených světelných podmínek
  • nabízel možnost využití různých objektivů
  • měl displej s vysokým rozlišením, na kterém si můžete své obrázky nejen prohlédnout, ale také hned upravit
  • dokázal spolupracovat s vaším telefonem či tabletem a vy jste tak mohli téměř okamžitě své fotky sdílet na sociálních sítích nebo zálohovat v cloudu
  • měl ty funkce, které jsou pro vás důležité a bylo snadné jej ovládat – neslevujte ze svých vysokých nároků

Stativ je nutnost
Ruka se hold třese, a i když se to nezdá, fotografie je v tomto nemilosrdná a špatná stabilita se podepíše na kvalitě snímků. Stativ stabilizuje fotoaparát, takže z něj pořídíte naprosto přesné záběry. Hodí se hlavně v situacích, kdy není ideální osvětlení nebo při nočním focení. Díky stabilitě je totiž možné snížit rychlost závěrky, aniž byste museli obávat zhoršení kvality výsledného snímku. Stativ je také užitečný pro experimentování s úhly a perspektivou.

Expozice, clona, rychlost závěrky, ISO…
Chcete-li focení brát opravdu vážně, měli byste dobře vědět, co pojmy expozice, clona a několik dalších znamenají. Podmínky v přírodě se mohou v okamžiku zcela změnit a fotograf by měl být schopen jim nastavení svého přístroje přizpůsobit. Možná patříte spíš k samoukům, kteří si vyhledají informace na internetu a metodou pokus – omyl se dopracují k ucházejícím výsledkům. Pokud ale dáváte přednost fundovaným informacím, přihlaste se na některý z fotografických kurzů ve vašem okolí.

Zaměřte se na svůj cíl
Většina snímků krajiny se spoléhá na široký záběr a vysokou hloubku ostrosti. Díky nastavení vysoké clony však můžete zaostřit mnohem lépe. Použijte k tomu mřížky v hledáčku nebo na obrazovce. Začněte buď na horní nebo dolní třetině rámečku a postupujte dál. Nebojte se experimentovat. I když fotky, které upřednostňují popředí a pozadí nechávají rozmazané, jsou v poslední době velmi oblíbené, obrázky krajiny by takové být neměly. Měly by zkrátka zachytit celou scenérii ve stejné ostrosti.

Foťte do RAW
Nejoblíbenější formát fotografií je jednoznačně JPEG. Jenže tento formát automaticky komprimuje detaily, což má za následek sníženou kvalitu obrázku. Dejte proto přednost formátu RAW. Jeho zpracování sice zabere trochu víc času, za to v něm ale zůstanou uchovány veškeré podrobnosti, a navíc jsou výsledné snímky snadněji upravitelné.

Zaměřte se na kompozici
Znáte tzv. pravidlo třetin? Jde o populární fígl pro poskládání dokonale vyváženého a estetického obrázku krajiny, který se používá nejen ve fotografování, ale také v malířství, filmu či designu. Pomyslně si rozdělte obraz v hledáčku třemi horizontálními a třemi vertikálními čarami. Objekt zájmu pak umístěte do blízkosti jednotlivých průsečíků. Výsledkem je mnohem zajímavější a dynamičtější fotografie, než kdyby byl objekt zájmu umístěn uprostřed.

Hledejte perfektní světlo…
Nejlepší světlo je měkké, rozptýlené, přitom ale dostatečně kvalitní. Proti tomuto jemnému světlu je pak mnohem jednodušší zachytit reálné tóny úchvatné přírody okolo nás. Brzy ráno těsně před východem slunce nebo “zlatá hodinka” chvíli před jeho západem – to jsou okamžiky, za kterými se profesionální fotografové celý život doslova honí.

… ale nebojte se tmy
Jakmile slunce zapadne, nebojte se experimentovat s dlouhou expozicí. Můžete tak zachytit třeba padající hvězdy, světelné dráhy projíždějících aut nebo jiné unikátní jevy. Využívání dlouhé expozice už však stojí na zvládnutí určitých základních principů fotografování. Především se při focení z dlouhou expozicí opět neobejdete bez stativu.

Postprodukce
Postprodukce je stejně důležitá jako samotný proces fotografování. Vyberte si z bohaté nabídky programů takový, který vám bude plně vyhovovat. Využijte neplacené zkušební verze, díky které si daný program můžete nejlépe otestovat. Kvalitní postprodukční aplikace zvládne upravit vše – od expozice až po kontrast.

Fotit, fotit, fotit!
Nejlepším způsobem, jak se stát opravdu dobrým fotografem krajiny, je prostě vyrazit do přírody kdykoli je to jen trochu možné a zachytit v ní co nejvíce jedinečných okamžiků a zážitků. Nebojte se zkoušet stále nové věci nebuďte zarmoucení z fotek, které nevyšly – naopak je využijte jako příležitost použit se z vlastních chyb.

NAPSAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno