reklama

Slovensko, Rusko, ale i Kypr, Čína či USA: Vincentka je oblíbená i za hranicí republiky

reklama

Minerální vodu Vincentka si pro její léčivý vliv na hlasivky a dýchací cesty neoblíbili jen lidé v České republice. Stále populárnější je i za hranicí republiky. „Největším exportním odběratelem Vincentky je Slovensko, kde povědomí o značce přetrvává z dob Československa. Dále je to Rusko, kde již dodáváme více než deset let a poptávka stále stoupá, občasné dodávky jdou také do Spojených států, Maďarska, od února 2018 začneme dodávat i na Ukrajinu,“ přibližuje Ing. Ladislav Šumšal, předseda představenstva akciové společnosti Vincentka.

Kromě USA si Vincentka získala oblibu i v další vzdálené lokaci – v Číně (viz zde). „Do Číny jsme dodávali asi pět let, v tomto roce byl smluvní vztah s odběratelem ukončen, ale je reálný předpoklad že v roce 2018 budou dodávky do Číny obnoveny s jiným partnerem,“ popisuje Šumšal.

Specifickou část výroby – Vincentka sirupy s obsahem rostlinných extraktů z jitrocele a mateřídoušky v kombinaci s minerální vodou z přírodního léčivého zdroje – si pro změnu oblíbili odběratelé na Kypru. Zájem o produkci Vincentky před časem projevila i Jižní Korea či Švýcarsko. „Objednávky ze zahraničí samozřejmě potěší, ale netlačíme na pilu. Kapacita zdroje má své limity a primární pro nás je uspokojit tuzemské odběratele, zejména v období sezony nástupu respiračních onemocnění,“ vysvětluje ředitel společnosti Jan Šumšal.

Distribuce minerální vody ze slavného luhačovického pramene i mimo Čechy a Moravu má přitom bohatou historickou tradici. Již od roku 1780 ji vozili luhačovičtí občané, zvaní vodáci, na vozech v sudech až do hlavního města tehdejšího rakouského mocnářství Vídně.

I dnes Vincentku vydatně využívají moderátoři, herci i zpěváci. Odborníci při nepříjemné ztrátě hlasu či dýchacích virových potížích jako nejúčinnější postup doporučují nalít do nerezového hrnce asi tři až čtyři centimetry Vincentky a pomalu ji zahřívat tak dlouho, než se začne uvolňovat pára, nikoliv však až do varu. Když se začne pára uvolňovat, přehodit si přes hlavu ručník a opatrně se nad hrnec nahnout v takové vzdálenosti, aby se člověk neopařil. Pak už stačí jen asi pět až deset minut léčivou páru vdechovat.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama