reklama

To snad ne! Vítěz soutěže Akty časopisu Reflex podvádí!

reklama

Tohle by nikdo nečekal! Fotograf Antonín Svoboda ze Žatce, který se již několik let umísťuje na předních příčkách v prestižních soutěžích AKTY X časopisu Reflex a vítěz soutěže Glamour Foto 2013 serveru X-man.cz, užívá ke své prezentaci „vypůjčené“ fotografie!

Jak to tak u známých fotografů bývá, i Svoboda má velmi mnoho příznivkyň z řad modelek, které fotí. Není tudíž nepochopitelné, že pokud tyto slečny reagují na jeho výzvy podpořit ho v klikacím hlasování, rostou mu hlasy jako tráva po dešti. Řady jeho konkurentů v oblasti fotografie mu tohle počínání mají za zlé. My nehodnotíme, zda si vítězství zasluhuje právem či ne, na to nemáme školy. Svoboda si jistě své publikum najde a o tom svědčí i několik výstav jeho fotografií, které již uspořádal.

„Tyto fotografie vybrali lidé klikáním na internetu, redakce do toho samozřejmě nezasahovala. Odborná porota vybrala v hlavní soutěži zcela jiné fotografie, na které se můžete podívat v posledním vydání časopisu Reflex č. 36. Mimochodem se tam neobjevila ani jedna „internetově oceněná“ fotografie,“ říká přední český fotograf a porotce soutěže Akty X Reflexu Jan Šibík. Potvrzuje tedy nepřímo to, že vítězství v soutěži je spíše o tom, kdo má největší počet kamarádů na Facebooku, než o kvalitě fotek.

Co je ovšem již méně sporné je to, že pan Svoboda před několika dny stáhl z internetu fotografii anglického fotografa Garetha Daviese, kterou ořízl o část, kde byl velký podpis fotografa, a tuto fotografii umístil do své galerie na největším komunitním serveru pro fotografy a modelky fotopatracka.cz s popiskou „alenka 1“ a na svůj facebookový profil.

To, že takový počin je klasifikován jako trestný čin neoprávněného zásahu do autorských práv dle §40 zákona 121/2000 sb. a hrozí mu za něj postih, to je tu vedlejší. Zajímalo by nás, co k tomu fotografa vedlo! Svých fotografií má bezpočet. Je si vědom, že podobnou fotografii by nedokázal sám vyfotit a musel se tedy uchýlit ke takové „výpůjčce“ bez vědomí autora? Jak mu nyní bude moci široká veřejnost věřit, že jeho další fotografie na tom nebudou podobně jako tahle? Smutné, sebedestruktivní, nerozumné.

Ve světě fotografie má nyní veliký škraloup. Zda redakce časopisu Reflex otiskne na listopadové titulní straně jeho plánovanou fotografii i po těchto zjištěních, uvidíme už brzy.

Na serveru fotopatracka.cz, kde prohřešek zjistili, neotáleli ani minutu. „Skutečně byl včera profil pana Svobody na našem serveru Fotopatracka.cz deaktivován, protože tento pán v rozporu s pravidly serveru vydával cizí fotografii za své autorské dílo,“ sdělil serveru FirsStyle jeden z majitelů Fotopátračky Lubor Koníček.

Redakce serveru FirstStyle se pokoušela panu Svobodovi dát prostor k vyjádření, nicméně na náš e-mail, narozdíl od ostatních aktérů této kauzy, nereagoval.

Budeme jen doufat, že se jednalo o ojedinělý zkrat, a že pan Svoboda neposílal žádné takto nabyté fotografie do soutěží.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama