reklama

Sólová violistka Jitka Hosprová zahraje Brazilcům tango!

reklama

První česká sólová violistka Jitka Hosprová odlétá již 7. května na měsíční koncertní turné do Brazílie. Čeká ji osm velkých koncertů, pokaždé v jiném koncertním prostoru. Brazilcům představí výhradně českou hudbu a tango. Jitka v zahraniční koncertuje často a je zde díky své specializaci vyhledávanou umělkyní. U nás má řadu fanoušků, ale široká veřejnost ji zná především díky její účasti v taneční soutěži Stardance.

Jitko, co pro vás ve vaší bohaté hudební kariéře brazilské turné znamená?
Každá takováto cesta je jednak velká šance posunout hranici svých možností. Protože turné je náročné, pokaždé jiný program s jiným orchestrem a k tomu četné přelety. Nejde jen o to vše dobře odehrát, ale v mém oboru, sólové viole, je to také o tom, mít co nabídnout. U mne je to hlavně zúročení let, kdy jsem na sobě poctivě pracovala a nyní mohu nabídnout repertoár zajímavý, reprezentativní a hlavně český. Což je vlastě moje největší deviza.

Na co se těšíte nejvíc?
Na reakce publika. Už na koncertech v Chile jsem měla velkou radost ze spontánních reakcí po koncertě, kdy jsem se nestačila podepisovat a fotit se se všemi fanoušky. Věřím, že i v Brazílii to bude podobné. Jistě, každý koncert má své, moc se těším na provedení koncertu Bohuslava Martinů pro violu a orchestr v rámci koncertu prezentující EU. Premiérově budu hrát Astora Piazzollu Grand Tango – což bude moje premiéra. Nejnáročnější bude sólový koncert v Riu v kostele bez doprovodu. Velmi se těším na spolupráci s brazilskou harfistkou.

Je pro vás koncertní garderoba důležitá? Jak se cítíte v šatech od Tatiany Kováříkové?
Garderoba je pro mě i publikum vždy velmi důležitá. Již v okamžiku, kdy se otevírají dveře do sálu a jdu na podium, vnímám, jak je důležité vnést na scénu noblesu. Je to taková předehra. Když jdete v krásných šatech je jasné, že jste se připravila, vyjádříte mu tak úctu. Tatiana je nesmírně vnímavá umělkyně a pochopila rozměr oboru, který reprezentuji. Velmi dobře se v jejích šatech cítím, protože mají noblesu, jednoduchost a netříští se s violou. Ta musí být vždy nejdůležitější. Na koncertě šaty nesmím vnímat a musím se v nich cítit dobře, jako ve své kůži. Na podiu již je jen hudba. Proto dávám velký prostor přípravě, aby mě nic nerušilo při výkonu.

Už máte zabaleno? Kolik kufrů si vezete na měsíční turné v Brazíli?
Zabaleno ještě nemám, ale čeká mě osm přeletů po Brazílii, takže garderoba se musí vejít do jednoho kufru, i když to vypadá jako nereálný úkol. A potom už jen něco pohodlného na sebe a kecky na cestu.

Vezete si s sebou nějaký talisman pro štěstí?
Mám andílka, ten cestuje stále se mnou.

Jaký je váš vztah k tangu, které jste poznala blíže díky Stardance?
Tango jsem se učila na soutěžní kolo, které bylo bohužel již bez nás. Ale jsem za tuto zkušenost velmi vděčná. Díky tanci jsem pochopila drama, které tango má obsahovat. Tempo, při kterém tuhne krev v žilách a každý milimetr těla je v napětí. Tenhle pocit nyní používám při interpretaci tang Astora Piazzolly a je to znát. Snad to i Brazilci ocení…

 

Jitka Hosprová – harmonogram brazilské koncertní turné

7/05 odlet z České republiky
10/05: Curitiba, koncert EU, symf. orchestr
12/05: Brasília, Santuario Dom Bosco, symf. orchestr
14/05: Brasília, SESC Garagem, recitál harfa
15/05: Brasília, Casa Thomas Jefferson, recitál s harfou
16/05: Sao J. Nepomuceno, MG,  sólo
20/05: Goiania, SESC, recitál s harfou
21/05: Vitoria, Teatro Carlos Gomes, koncert EU se symfonickým orchestrem
27/05: Belo Horizonte, s komorním orchestrem OPUS
31/05 návrat do České republiky

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama